Dziś temat mi bliski, a myślę, że trochę zaniedbany i traktowany powierzchownie, czyli o suplementach na psie stawy.

Rok temu wgłębiliśmy się w sprawę dość konkretnie, gdy usłyszeliśmy Brombiakową diagnozę na temat dysplazji. Zaczęło się więc szukanie. Nasza pani weterynarz wypisała nam na kartce co w takim idealnym suplemencie powinno być od razu zaznaczając, że jednego preparatu zapewne takiego nie znajdziemy i będziemy łączyć.

Na liście było:
– glukozamina
– chondroityna
– kwas hialuronowy
– kolagen
– imbir
– witamina C

Czuliśmy, że łatwo nie będzie… ale znaleźliśmy. Tak, jeden preparat, w którym sa te wszystkie składniki – o nim też będzie na poczatek, jako o naszym ulubionym.

MACHINE MAN JOINT & RECOVERY

Tak tak, ludzki preparat dla osób trenujących, kulturystów i innych takich wysportowanych pań czy panów, którym trenowana dyscyplina sportu może naruszać chrzastki stawowe.

Dlaczego jest fajny?

Pierwsza rzecz to skład:

Jak widać – mamy na nim wszystko z naszej listy. Dzienne dawkowanie na dorosłego człowieka, zakładamy – trenującego, więc pewnie ważącego 75kg+ (taką wagę dorosłego zazwyczaj zakładamy) to 4 kapsułki. Zrobiłyśmy więc z naszą panią weterynarz naszą własną tabelkę dawkowania (nie oszukujmy się – substancje w suplementach zawarte to nie nie wiadomo jakie leki, które musimy liczyć co do miligrama – można sobie pozwolić na pewne uproszczenie) i wyszło nam z tego, ze do 25kg 1 kaps. dziennie, 25-50kg 2 kaps., 50-75kg 3 kaps. i powyżej 75kg 4 kaps.. Takiego tez dawkowania się trzymam na małych, Brombi dostaje – trochę na wyrost, ale w zwiazku ze swoimi problemami – 3 tabletki.

Preparat jest w formie dużych kapsułek, które bez problemu można podac – my rozsypujemy na chrupki. Psy zjadają chętnie, choć miałam wątpliwości, ale taka forma podania jest dla nas najwygodniejsza.

Cena – i tu dochodzimy do kolejnej fajnej sprawy 🙂 Opakowanie 120 kapsułek dostaniemy za ok. 35zł. Uwazam że ta cena, w porównaniu z weterynaryjnymi czy czesto aptecznymi ludzkimi preparatami jest super, szczególnie jesli mamy tak jak my w perspektywie suplementację do końca życia.

Najważniejsza jest jednak skuteczność. Po roku systematycznego stosowania Brombi nie ma najmniejszych problemów z poruszaniem się, co przy takich zaawansowanych zmianach jest raczej rzadkie. Biega, skacze, chodziła z nami po górach, chodzi na wielokilometrowe spacery i ma się świetnie. Kto nie wie, to nigdy by nie pomyślał, że coś z jej biodrami jest nie tak 😉 Suplement dostają teraz również maluchy i mają się świetnie.

To tyle o naszym ulubieńcu – teraz parę słów o innych, dostępnych i popularnych preparatach.

ARTHROFOS

Chyba najpopularniejszy wśród zaprzyjaźnionych psiarzy.

Skład 1 tabletki:

Siarczan glukozaminy 300 mg Magnez 1 mg
Siarczan chondroityny 250 mg Miedź w formie organicznej 1 mg
Witamina C 25 mg Mangan w formie organicznej 1,15 mg

Dawkowanie to 1 tabletka na 20kg psiej masy, musielibyśmy wiec równiez stosować 3 tabletki.

Cena – ok. 34zł za 90 tabletek.

Niestety, ten skład był dla nas zbyt ubogi – brakowało nam świetnie działającego przeciwzapalnie imbiru oraz kolagenu.

ARTHROFLEX

To chyba drugi, o którym najcześciej słyszę. Nie przekonała mnie forma syropu, wydaje mi się, że w długotrwałym podaniu może być niewygodny, ale się nie upieram. Ja wolę kapsułki.

Skład: 5 ml preparatu zawiera: Siarczan glukozaminy 600 mg, Siarczan chondroityny 240 mg, M.S.M. 250 mg, Harpagophytum procumbens 0,5 ml, Mangan 2,5 mg, Witamina C 50 mg

Dawkowanie mamy nieco jak dla mnie enigmatyczne:

Stosowanie/dawkowanie: Podawać doustnie. Dawkowanie uzależnione jest od celu stosowania, wieku i masy ciała zwierząt:psy młode – profilaktycznie: 2,5 ml/dzień przez 3 miesiące, leczniczo: 4 ml/dzień przez 2-4 tyg. lub do ustąpienia objawów,psy dorosłe o masie ciała do 40 kg – leczniczo: 5 ml/dzień przez 14-28 dni lub do ustąpienia objawów, następnie dawkę można zmniejszyć do 2,5 ml/dzień.

Wnioskuję z tego, że nasza Brombi powinna dostawać ok. 3ml dziennie?

Cena: 140zł/500ml.

Nie stosowałam i próbować nie bedę, bo skład jest ubogi, a sposób podania nieco średni moim zdaniem.

CANIVITON FORTE

 

Ostatni, który w ogóle wpadł mi w ręce w czasie naszych wielkich poszukiwań. Występuje w formie granulatu, którym posypujemy karmę (plus!) oraz tabletek, jednak skład… jak dla mnie wielki minus.

SKŁAD w 1 tabletce (2,2 g)

Glukozamina HCl – 99% czystości
500 mg
Siarczan chondroityny – 95% czystości
400 mg
Harpagophytum procumbens (ekstrakt)
150 mg
Dodatki:
Mn (w postaci siarczanu manganu) 10 mg
aromat


Mam wrażenie, że twórcy bardziej skupili się na walorach smakowych (podobno pachnie wołowiną), niż faktycznie na składzie.

Znajdziemy go w wiaderkach granulatu po 400 lub 1000g oraz w opakowaniu tabletek 90szt. Na Brombi powinnam podawać 1,5 tabletki dziennie (minus! zabawa w dzielenie codziennie?), a ich cena to ok. 120zł za 90sztuk. Dla porównania – kilogram granulatu to koszt ok. 180zł, dziennie Brom powinna dostawać ok. 25g.

Oczywiście, preparaty które tu wymieniłam to nie wszystkie, które na rynku występują. Nie miałam też na celu reklamowania tego, który stosujemy my. Raczej chcę Was zachęcić do samodzielnych poszukiwań idealnego środka na stawy – te najpopularniejsze jak widać wcale najsensowniejsze nie są. Może uda Wam się znaleźć coś jeszcze fajniejszego niż nasz MachineMan? Jesli tak – dajcie znać! 🙂

Komentarze