Dziś czwartek, a więc i rasowy czwartek – odsłona druga. Tydzień temu rozmawialiśmy o owczarkach rumuńskich, których praktycznie nikt nie kojarzy…. a dzisiaj – rasa którą znacie wszyscy, choć mam wrażenie, że nieco niedoceniana.

O jamnikach (tak! jamnikach!) opowie nam Natalia Kofanov z hodowli Empire of Glory 🙂 Zapraszamy do zajrzenia na jamniorowego facebooka – Natalia z pewnościa z chęcią odpowie na pytania, które się zrodzą po przeczytaniu tego wywiadu 🙂

Pierwsze i podstawowe pytanie: dlaczego właśnie jamniki?

Chciałabym napisać tutaj jakąś wspaniałą historię o przypadkowym spotkaniu i miłości od pierwszego wejrzenia do jamników ale niestety nie mogę bo tak na prawdę od urodzenia byłam na nie skazana 🙂 Moi rodzice nie dali mi wyboru i przyszłam na świat w domu miłośników wszystkich zwierząt, psów przeróżnych maści ale szczególnie tych jamnikowatych. Pomysł zakupu psa z rodowodem pojawił się po stracie naszego leciwego jamniczka “w typie”­ – nikt z domowników nie wyobrażał sobie życia bez niskopodwoziowego członka rodziny, więc późniejsza decyzja o poszukiwaniach godnego następcy była dla nas dość naturalna.

Choć zdecydowaliśmy się na zakup suczki krótkowłosej dobrze zapowiadającej się wystawowo, to na początku bardzo sceptycznie podchodziliśmy do tego tematu. Metryka została schowana do szuflady, a kariera wystawowa odstawiona na bok. Nie wiem skąd, ale na krótko przed ukończeniem przez naszą sunię dwóch lat, zebrałam w sobie na tyle dużo motywacji by rozpocząć treningi i przygotowania do naszych pierwszych wystaw. Pomysł o zarejestowaniu hodowli, który kiełkował w głowie od jakiegoś czasu w miarę otrzymywania kolejnych ocen doskonałych od sędziów stał się rzeczywistością­ w połowie ubigłego roku: złożyłam wniosek o rejestracje przydomka… i tak to się zaczęło. Od tego czasu wszystko kręci się wokół jamników 🙂

Jakie one są? Tak zwyczajnie, na co dzień?

Wśród jamnikarzy nie bez powodu panuje pogląd, że psy dzielą się na jamniki i całą resztę 🙂
Jamnik to pies o bardzo osobliwym charakterze i wyjątkowej duszy. Choć wiele osobników różni się między sobą to większość cechuje inteligencja, odwaga, zuchwałość i silna wola­ – nawet dobrze wychowany przedstawiciel rasy bryluje niezależnością. Ponieważ ten myśliwy musi w czasie polowania określać własną taktykę, przez całe lata, aż do dnia dzisiejszego, kształtowala się jego umiejętność samodzielnego podejmowania decyzji oraz osobowość charakteryzująca się absolutną pewnością siebie. Każdy jamnik to doskonały pies pracujący, ale także ciepłolubny kanapowiec i towarzyski pies salonowy. W przeciwieństwie do innych ras jamniki świadomie szukają kontaktu wzrokowego ze swoim przewodnikiem­ wydają się przy tym czytać w myślach, co stwarza szczególny rodzaj więzi.

Jest kilka różnych odmian jamników ­ czy różnią się czymś, oprócz rozmiaru i rodzaju sierści?

Co ciekawe­ krzyżówki międzyrasowe, dzięki którym mamy dzisiaj jamniki o różnych odmianach sierści miały także wpływ na zachowanie i charakter ras z nich otrzymanych.

Jamnik krótkowłosy jako najbardziej oryginalna odmiana rasy reprezentuje jej najbardziej typowe cechy. Są to psy ekstremalnie przywiązane do człowieka i chociaż podchodzą z pewną rezerwą do obcych, to swoją rodzinę traktują z wielkim uczuciem. Małe dzieci traktują dobrze, pod warunkiem, że od szczeniaka były wychowywane w ich obecności.

Jamnik szorstkowłosy ze względu na swoje powiązania ze sznaucerami i terierami jest psem temperamentnym, energicznym, żywo okazującym nastroje. To właśnie psy tej odmiany najczęściej używane są do pracy na polowaniach.

Długowłosa odmiana jamnika (z domieszką krwi spanieli i seterów) jest nieco spokojniejsza, wręcz arystokratyczna w zachowaniu ale wciąż wykazująca przy tym bardzo przyjacielski charakter.

Jesteś hodowcą. ­ Komu poleciłabyś jamnika jako przyjaciela na dobre i na złe?

Jamnik w teorii jest psem dla każdego, bez względu na to czy jest się myśliwym, czy też nie. Jak już wcześniej mówiłam ma on wybitnie silną osobowość i jego przyszły opiekun powinien posiadać nieskończone złoża cierpliwości. Będzie świetnym towarzyszem dla osoby samotnej, jak i może się sprawdzić jako niezastąpiony pies rodzinny. Niewątpliwymi atutami naszych niskopodwoziowców są ich niewielkie rozmiary, które ułatwiają wspólne podróże dla ludzi często będących poza domem.

 

No dobrze, a w drugą stronę ­ komu nigdy nie sprzedałabyś jamnika?

Jamnika nie powinien posiadać ktoś, kto nie ma możliwości trzymania go we własnym mieszkaniu i poświęcania odpowiedniej ilości czasu. Trzymanie jamnika w kojcu (tzw kennelu) lub pozostawienie go na długie godziny samemu sobie, na zewnątrz jest dla mnie niedopuszczalne.

Unikam też domów z małymi dziećmi. Dzieci, szczególnie małe, w hierarchii rodziny stanowią najsłabszy człon i jamnik może traktować je jako kogoś, kto zajmuje pozycje niższą niż on sam. Potrzeba mieć trochę doświadczenia z rasą, aby doprowadzić do nawiązania przyjaźni między jamnikiem, a własnym dzieckiem. Z drugiej strony małe dziecko musi pojąć, że pies odczuwa ból, nie jest zabawką i trzeba postępować z nim ostrożnie.

Również starsi ludzie przed zakupem psiaka powinni najpierw zweryfikować swoją kondycje fizyczną i warunki jakie są w stanie zapewnić jamnikowi. Dla mnie, jako hodowcy ważne jest to, by pies z moim przydomkiem spędził całe swoje życie przy boku jednego człowieka i nie był oddany po kilku latach bo na przykład: obecny właściciel nie jest w stanie wnosić już go po schodach.

Czy jamniki to psy pracujące? Co można robić z jamnikiem oprócz kochania na zabój?

Jamniki to przede wszystkim wszechstronne psy myśliwskie. Mają ogromną pasję i chęć do pracy w terenie. Pierwotnie stworzone do pracy w norze, doskonale nadają się też do tropienia, chętnie pracują jako dzikarze. Organizowane są dla nich konkursy i próby pracy, które mają na celu sprawdzenie ich naturalnych predyspozycji, odwagi i pasji. Na konkursach liczy się stopień wyszkolenia psa. Warto też wspomieć, że jamnik nie może okazywać lęku w reakcji na strzał.

Oprócz spełniania się w wyżej wymienionych rolach, jamniki można również spotkać na torach agility czy treningach psiego posłuszeństwa. Wśród psich sportów odpowiednich dla naszych czworonogów bardzo modne stało się ostatnio pasienie piłek­ z ang. treibball.

Wszyscy trąbią o problemach z kręgosłupem wśród jamników ­ czy to prawda? Na co jeszcze chorują?

To prawda. Podobnie jak w przypadku innych małych ras psów, jamniki mają wyższą predyspozycję do rozwoju dyskopatii, która może powodować ból, problemy urologiczne, a nawet paraliż. Nadwaga, chodzenie i wchodzenie po schodach, a także skakanie np z łóżka w znacznym stopniu zwiększa ryzyko jej wystąpienia. Dla dobra naszych czworonożnych przyjaciół należy pilnować odpowiedniej diety i zachować większą ostrożność przy zabawie z innymi psami.

 

Oprócz problemów z kręgosłupem jamniki dotyka szereg chorób oczu, takich jak postępujący zanik siatkówki (PRA), zaćma i dwurzędowość rzęs. Obecnie przeprowadzane przez hodowców badania pozwoliły w dużym stopniu wyeliminować z hodowli chore osobniki, a tym samym zmniejszyć częstotliwość występowania tych wad.
Mimo wszystko jamniki są dość zdrową rasą i z łatwością dożywają kilkunastu lat.

Na co powinien przygotować się potencjalny właściciel jamnika?

Po pierwsze na to, że jeśli nie będzie w stanie go wychować, to będzie mieszkać pod jednym dachem z małym tyranem 🙂

A tak na poważnie­ potencjalny właściciel, aby zapewnić jamnikowi jak najlepsze warunki do życia powinien być przede wszystkim świadomy predyspozycji rasy, na którą się zdecydował. W trosce o jego zdrowie musi wnosić go po schodach; by zbudować prawdziwie silną więź­ spędzać z nim jak najwięcej czasu, a drobne przewinienia (takie jak kopanie dołków w trawniku) wybaczać.

Jamnik to mały uparciuch ale zarazem nieustraszony przyjaciel na dobre i na złe, zawsze kochający całym sercem, w każdej chwili gotowy oddać życie za swojego Pana. Trzeba być gotowym na to, że jeśli raz miało się jamnika, to na pewno nie skończy się tylko na jednym 🙂

 

Na koniec mała prywata:
Śledź też pies dorobił się wreszcie swojego wlasnego, oddzielnego od hodowlanego, fanpejdża 🙂 Jesli macie ochotę być z nami na bieżąco – zapraszamy do zalajkowania 🙂

Komentarze