fbpx

Dochodzę czasem do wniosku że jesteśmy (tzn ja i TŻ) nienormalni… a przynajmniej ze tak nas postrzegają ludzie. Czemu? Nie dość, że mamy 3 psy, to jeszcze….

No właśnie. Krótka lista 5 rzeczy, które dziwią co poniektórych w naszym życiu.

1) – teraz co prawda już nieaktualne, ale jeszcze półtora roku temu…

„Takie 2 wielkie psy? To pewnie mają państwo dużą działkę…. Mieszkacie w bloku?!”

Średnio co drugą rozmowę z kimś obcym o psach zaczynały właśnie takie stwierdzenia. Najczęściej w poczekalni u weterynarza.

Mało komu dało się przetłumaczyć, że psu do szczęścia wcale nie jest potrzebna duża działka, ba – żadna działka mu potrzebna nie jest (wyłączając może rasy typu komondor, jużak, podhalan). Nasze psy nie miały żadnego problemu w mieszkaniu w bloku, codziennie byliśmy na długim spacerze, więc rozrywek im nie brakowało. Nam brakowało trochę miejsca na kanapie… ale od czego jest podłoga 😉

2)

 
„Takie 3 wielkie psy? To ile one jedzą? Chyba całego świniaka na raz?”

Nie, nasze psy nie jedzą całego świniaka na raz. Nasze psy nie jedzą nawet 1/10 świniaka, bo nie jedzą wieprzowiny (tu znowu wielkie oczy sporej części społeczeństwa). Nasze psy jedzą w 99% suchą karmę i 1% dodatków – warzyw, owoców, czasem wołowiny czy drobiu, jajka, twaróg (własnej produkcji). Tak, 3 psy więc jedzą dość dużo, ale jeśli ktoś sobie wyobraża, że nic nie robie tylko przygotowuję psie jedzenie… to się grubo myli 😉

3)

 
„Jak to nie po głowie? To jak mam głaskać tego psa, skoro nie po głowie? Podoba mu się, aż się oblizuje, tak mu przyjemnie!”

Nie pozwalamy robić szeroko pojętej przykrości naszym psom. Nie i już. Nikomu. Czy to obcy, czy ktoś z rodziny – nie. Nie widze powodu, dlaczego – niby myslący – homo sapiens nie mógłby zastosować się do mojej prośby i nie głaskać moich psów po głowie. Jasne – moje psy nie ugryzą ani nie wyszczerzą zębów. Moje psy będą niezadowolone, ale najpewniej po prostu odejdą albo będą CSować. Tylko po co? Po co robić im coś, co jest dla nich niefajne?

4)

„Czemu jedziecie na krycie taki kawał drogi? Przecież macie w domu Bohuna, co – on nie moze pokryć?”

Nie, nie może. Tzn fizycznie jak najbardziej może, ale my na to nigdy nie pozwolimy. Niestety – dla większości społeczeństwa hasła pt. dobór hodowlany itp nie mówią nic. Staramy sie tłumaczyć (nie każdy przecież musi się znać na hodowli! tak jak ja się nie znam na metalurgii) i wszytko jest ok, gdy kończy się na takim pytaniu jak wyżej. Nerw mnie za to bierze gdy ktoś próbuje mi wmawiać, że to byłaby taka dobra decyzja, bo przecież płacić komuś nie trzeba, wiec cała kasa dla nas.
Tak, bo tu chodzi przecież głownie o pieniadze…

5)

„Macie taką dużą działkę i dalej chodzicie na spacery? Ale po co, wypuśćcie je do ogrodu to się wybiegają”.

No właśnie nie. Nie wybiegają się, bo niby czemu miałyby? Ogród to przedłużenie domu, a czy w domu biega się bez sensu? Nie. Do tego wszystkiego działka znana, nic nowego sie nie dzieje… a przecież spacer to nie tylko okazja do zmęczenia fizycznego, ale tez do „poczytania plotek”.

……………………………………………………………………………………

Nie mam nic przeciwko, gdy ktoś pyta. Zawsze chętnie tłumaczę, wyjaśniam, bo wiem, jakie jest standardowe podejście do psa w naszym kraju i w naszej mentalności. Nie trawię za to wmawiania mi, że ktoś (najczęściej obcy) wie lepiej, w jaki sposób uszczęśliwić moje psy. Ja się nikomu do wychowywania dzieci nie wtrącam 😉

Najśmieszniejsze jest to, że mieszkamy na wsi… a takie komentarze najczęściej spotykamy w mieście. Tutaj (na wsi) wiekszość naszych sasiadów zrozumiała, że nasze psy nie nadają się do budy i mieszkania samemu na podwórku. Niektórym udało się trochę podpowiedzieć – a to jak dać sobie radę z przerażonym szczeniorem w typie landka z pseudo, a to czym psa karmić – bo przecież BARF na wsi to najprostsza opcja. Najwięcej – wybaczcie – ciemnoty mamy okazję doświadczyć w mieście. Ironia…

A Wy? Zdarza Wam się słyszeć dziwne komentarze lub teorie? 🙂

Komentarze