fbpx

Znacie tę ksiażkę? Moim zdaniem to istne „ABC” każdego odpowiedzialnego psiarza, pozycja, którą każdy mądry właściciel powinien przeczytać co najmniej raz. Ja przeczytałam ją ostatnio po raz trzeci (pierwszy raz czytałam w oryginale, dwa pozostałe razy – tłumaczenie) i znowu wyniosłam z niej wiele. Ale do rzeczy!

Na początek kilka słów o autorze.
Jest dyrektorem Fundacji Instytutu Antrozoologii na Uniwersytecie w Bristolu. Był kierownikiem projektów badawczych dotyczących zachowań zwierząt i ich ochrony. Prywatnie – to wielki miłośnik zwierząt, w szczególności właśnie psów – jednemu z nich, Alexis, zadedykował książkę.

„Zrozumieć psa” to 400 stron, które połyka się w kilka dni. Podzielona jest na 11 rozdziałów, ułożonych w logicznym porządku. Z trzech pierwszych dowiecie się skąd się wzięły psy, jak wilki stały się psami i dlaczego psy stały się z powrotem wilkami. W dalszej części jest mowa o metodach szkolenia psa, przystosowaniach, jakie psy posiadają do współdzielenia życia z ludźmi, a także o psich emocjach i sposobie rozumowania. Na koniec Autor porusza temat hodowli psów rasowych i tego, do czego dzisiejsze psy dążą.

Zacznijmy od tego, że polecam, polecam i jeszcze raz POLECAM.

Tak jak już napisałam – moim zdaniem to abecadło każdego szanującego się psiarza.

Dlaczego tak uważam i dlaczego uwielbiam wręcz tę książkę?
Bo spokojnie i bez emocji przedstawia rzeczywistość. Autor każdą prezentowaną przez siebie teorię podpiera wiarygodnymi badaniami naukowymi, w książce jest pełno odniesień i przypisów. Ma człowiek wiedzę i argumenty, nie gra na naszych emocjach, a mówi o konkretach. Opisuje w jasny i klarowny sposób podejścia różnych szkół pracy z psami, odnosi się do nich rzeczowo i kulturalnie, jednak w nie budzący wątpliwości sposób.

Na szczególną uwagę moim zdaniem zasługuje pierwsza część książki – o pochodzeniu współczesnego psa i jego ewolucji jako gatunku. Wg Autora (i moim zdaniem również) ta wiedza to klucz do zrozumienia naszych psów, a dzięki temu szczęśliwego z nimi życia. Obala teorię dominacji i inne, oparte na obserwacji zachowań wilków… i daje w zamian jasne i konkretne opisy zachowań współczesnych psów.

Do tego wszystkiego, oprócz wartości merytorycznej (ogromnej!) książka jest napisana we wspaniały, ciepły sposób. Nietrudno wyczuć, że Autor psy faktycznie kocha.

Po ostatnich – nie bójmy się użyć tego słowa – gniotach, jakie czytałam, po prostu musiałam wrócić do Bradshawa – chyba w ramach swoistego oddechu i poczytania, co na ten temat mówi naprawdę mądry człowiek.

Książkę po polsku wydało wydawnictwo Czarna Owca. Spokojnie kupicie ją w sieci za ok. 35zł, a także w np. Empikach. To będzie naprawdę świetnie spożytkowane 35zł 🙂
Jeśli wolicie czytać oryginał – znajdziecie go w sieci w formie pdf-a.

Komentarze