fbpx

Pozostając w tematyce wystawowej, obiecana niespodzianka 🙂

Zapewne część z Was jest jeszcze niepełnoletnia, druga część ma kogoś w rodzinie w wieku, który pozwala na branie udziału w konkursach Młodego Prezentera. Moim osobistym zdaniem to strasznie fajna forma aktywności kynologicznej dla dzieciaków i młodzieży, ale jako, że sama niezbyt w temacie siedzę (nie te lata, poza tym nigdy sama w tych konkursach – niestety! – nie brałam udziału, to poprosiłam o pomoc w rozgryzieniu tematu osobę, która zna go jak własną kieszeń.

Dzisiaj więc wywiad z Magdą Pawluczuk – handlerem, który jeszcze „łapie się” wiekowo na konkursy Młodego Prezentera i bierze w nich czynny udział – z sukcesami. Miałam okazję wielokrotnie oglądać pracę Magdy na żywo i zawsze byłam pod jej ogromnym wrażeniem 🙂 Do rzeczy!

Magda na pierwszej lokacie na KWPR w Radomiu

Śledziowa: Skąd Twój pomysł na branie udziału w konkursach MP?

Magda Pawluczuk: Psy od zawsze były moją wielką pasją. Pomysł na wzięcie udziału w konkursie Młodego Prezentera pojawił się zupełnie przypadkowo – dowiedziałam się o nim z forum internetowego. W poszukiwaniu informacji na temat tej konkurencji przeczytałam wiele artykułów oraz obejrzałam filmy z polskich i zza granicznych wystaw,jednak najważniejszą rolę odegrała tu moja przyjaciółka Laura Musiał(poznałyśmy się oczywiście przez forum internetowe) ,która bardzo dokładnie odpowiadała na moje wszystkie pytania dotyczące tej konkurencji. Kolejnym krokiem było zapisanie się przez jednego z rodziców do ZkwP. Podczas pierwszej wizyty w oddziale poznałam wielu wspaniałych ludzi ,którzy bardzo mi pomogli zabierając mnie na pierwsze wystawy,użyczając swoje psy na treningi czy też do samego konkursu Młodego Prezentera.


Ś: Kto może brać udział w MP i na jakich zasadach?

MP: Konkurs „Młody Prezenter” jest rozgrywany w dwóch grupach wiekowych:

  • grupa I – młodsza od 9 do 13 lat,
  • grupa II – starsza od 14 do 18 lat,

Udział może wziąć każda osoba w tym przedziale wiekowym. Zgłoszenie do konkursu należy wypełnić zazwyczaj w osobnym formularzu ,umieszczonym na stronie oddziału ,który organizuje daną wystawę.

Ś: Czy muszę mieć własnego psa by brać udział w MP?

MP: Jestem przykładem tego ,że nie trzeba posiadać własnego psa ,aby brać udział w tej konkurencji. W związku z tym ,że nie posiadam własnego rasowego psa ,zawsze użyczali mi je inni hodowcy. Z pewnością jest to trudniejsze niż pokazanie się ze swoim pupilem,ponieważ trzeba nawiązać dobry kontakt ze zwierzęciem i poznać jego sposób pracy.

Również wielu doświadczonych młodych prezenterów niekiedy rezygnuje z pokazywania się tylko ze swoimi psami i prezentują się z innymi,użyczonymi od hodowców.
Ś: Czym różni się wystawianie psa w konkursach MP od zwykłego wystawiania na ringu?
MP: Przede wszystkim na ringu MP mamy do wykonania więcej ewolucji,oprócz podstawowych: okręgu,”tam i z powrotem”,trójkąta dochodzą także T,L,8,V,Z. Na ringu oceniany jest eksterier psa,natomiast na ringu MP oceniana jest osoba pokazująca psa.
Kryteria oceny prezentera to:
– ogólne wrażenie pary: prezenter i pies,
– prawidłowość i sprawność pokazu z psem własnym i obcym,
– przestrzeganie kolejności zadań, dokładność wykonania poleceń sędziego,
– panowanie nad psem,
– umiejętność pokazania psa zależnie od rasy,
– kulturalny, troskliwy kontakt z psem,
– kondycja i przygotowanie psa do pokazu, – sprawność organizacyjna (punktualność, spostrzegawczość, właściwe ustawianie się).
Młodzi prezenterzy zawsze muszą pamiętać o zwijaniu ringówki w dłoni oraz o tym ,aby nie zasłonić psa ,dlatego kiedy sędzia obchodzi go dookoła ,należy zmienić miejsce tak, aby nie znaleźć się pomiędzy sędzią a psem.
Ś: Jakie jest największe trofeum, które można zdobyć?
MP: Każdy konkurs rozpoczynany jest od eliminacji ,podczas ,których można zdobyć od 0 do 5 punktów. Następnie wybierane są 4 osoby do finału, mogą one otrzymać dodatkowe punkty za przyznane im lokaty.
-lokata I 10 punktów
-lokata II 8 punktów
-lokata III 6 punktów
-lokata IV 4 punkty
Kolejno do „ścisłego finału” o porównanie Zw. Dnia ,przechodzą osoby z lokatą pierwszą z grupy młodszej i starszej. Prezenterowi ,któremu dodatkowo został przyznany ten tytuł ,otrzymuje 5 punktów. Maksymalnie podczas konkursu można otrzymać 20 punktów. Młodzi prezenterzy również otrzymują swoje karty ocen,które należy odebrać po zakończonej konkurencji.
Punktacja liczona jest przez jeden sezon wystawowy. Podstawą są wyniki uzyskane wyłącznie na wystawach organizowanych przez Związek Kynologiczny w Polsce,w związku z tym możemy startować w konkursie MP zza granicą ,jednak punkty zdobyte na tamtych wystaw nie będą liczone do punktacji.
11 osób,które zdobędzie najwięcej punktów ,mają możliwość pojawienia się na Głównym Finale Młodego Prezentera.
Główny finał połączony z przyznaniem tytułu „Prezentera Roku” i „Prezenter – Zwycięzca Polski (rok…)”, rozgrywany jest podczas Międzynarodowej Wystawy Psów Rasowych w Poznaniu.
Na nim wybiera się reprezentanta Polski na wystawie w Birmingham – CRUFTS oraz Światowej Wystawie i Europejskiej Wystawie Psów Rasowych.
Z pewnością największym trofeum jest wygranie CRUFTS`A.
Ś: No dobrze, jak musimy się przygotować do brania udziału w konkursie MP?
MP: Przed debiutem ,należy zapoznać się z regulaminem,kryteriami oceny prezentera oraz ewolucjami ,które możemy otrzymać do wykonania. Można też odbyć kilka treningów pod okiem doświadczonych prezenterów,jednak sami powinniśmy ćwiczyć w każdej wolnej chwili i pracować nad prezentacją psa.
Ś: A co musi umieć nasz pies?
MP: Najlepszy do tej konkurencji będzie zrównoważony pies,z którym prezenter będzie mógł pokazać swoje umiejętności. Pies ,z którym startujemy powinien być przyzwyczajony do pokazywania się na ringówce oraz do stania w odpowiedniej dla rasy postawie.
Ś: Na koniec – jaka sytuacja z konkursów MP najbardziej utkwiła Ci w pamieci?
MP: Niezapomnianym momentem dla mnie było to kiedy po raz pierwszy w licznej stawce młodych prezenterów wygrałam Zw.Dnia 3.05.2015 r na Międzynarodowej Wystawie Psów Rasowych w Łodzi z cudowną ANAIS ANAIS Fortunatus Poland (siberian husky). Ponad rok temu z Ane miałam swój debiut i to właśnie z nią pierwszy raz wygrałam Zw.Dnia. Jak się później okazało mój sukces został wspomniany w kwartalniku ‚PIES’.
Film z tego konkursu znajdziecie TUTAJ – można dzięki niemu zobaczyć, jak wygląda sam konkurs.
No i na sam koniec – karta oceny Magdy, którą udostępniła, byście mogli się przekonać, co na konkursach Młodego Prezentera jest oceniane.
Jeśli chcielibyście obejrzeć więcej zdjęć lub poznać samą Magdę – zapraszam do odwiedzenia jej strony internetowej 🙂

 

Komentarze