fbpx

Tak jak pisałam ostatnio – w sobotę byliśmy na RTG z Bohunem.
Od jakiegoś czasu miał problemy ze wstawaniem – zbierał się do tego długo, z trudnością podciągał tyłek. Nasilało się to szczególnie po wysiłku fizycznym i leżeniu na zimnym. Nie miał za to problemów z poruszaniem się, na spacerach biegał zupełnie normalnie.

Wypróbowaliśmy różne rzeczy, bo (po wcześniejszym obmacaniu psa od stóp do głów i stwierdzeniu, że go nic nie boli) pierwsza koncepcja była taka, że może coś sobie naciągnął, przewiało go… niestety, jedyną poprawę przyniosło ograniczenie ruchu – jednak nie na 100%. W związku z tym uznaliśmy, ze trzeba zajrzeć w psa co się dzieje i w sobotę otrzymaliśmy diagnozę – spondyloza.

http://vet74.weebly.com // zbuntowała mi się płytka z Bohunowym zdjęciem, w związku z tym fotka pogladowa o co chodzi – u Bohuna choroba nie jest tak zaawansowana jak tutaj na szczęście.

Co to za jedna?

Choroba polega na tym, że w trzonach kręgowych i stawach kręgosłupa pojawiają się zwyrodnienia kostne. Prowadzi to do zesztywnienia jednego lub kilku odcinków kręgosłupa, powodując bóle, niedowład i porażenia. Najczęściej dotyczy to odcinka piersiowo-lędźwiowego, rzadziej lędźwiowo-krzyżowego oraz szyjnego. (Vetopedia)

Niestety mam jakiś problem z otworzeniem RTG z płytki od wetów, ale sprawa jest mało zaawansowana, to początki, ale jak to bywa – daje dość silne objawy bólowe. Pies nie może też do końca życia nie chodzić na spacery, bo wszyscy, z nim na czele, ześwirujemy… w związku z tym ustalamy plan działania.

Na pewno na pierwszy ogień spróbujemy z kwasem hialuronowym. Najkorzystniej zakupić go w Czechach pod nazwą Bonharen i to dziś zrobi dla nas nasza koleżanka Ewa (dzięki!!!). Bohun będzie go dostawał w zastrzykach przez 6 tygodni… i zobaczymy, co to z tego będzie.
Kolejna rzecz, którą nam polecono to witamina B i ją również w tym tygodniu zaczniemy podawać.
Zbieramy się do zakupu po butelce Cortaflexu i Butelessa, czyli końskich suplementów na stawy.

Na pewno koniec z wylegiwaniem się na podwórku na zimnym – musimy poczekać na lato i słoneczko. Póki co spacery ograniczamy, ale mamy nadzieję, że po kuracji kwasem hialuronowym bedziemy mogli do nich wrócić.

Przy tej okazji pytanie do Was: czy ktoś z Was ma psa ze spondylozą? Jakie macie swoje sposoby na walkę z bólem i walkę o jak najdłuższą sprawność? Jakieś rady i podpowiedzi dla debiutantów w tej materii? Bardzo prosimy!

Komentarze