fbpx
Póki co ostatnia czesc z serii na temat wystaw psow – jesli ktos jeszcze nie zagladal, a tematem wystaw sie interesuje, to zapraszam do poczytania poprzednich:


Wystawy psow – jak zaczac? cz.1
Jak przygotować psa do wystawy – czyli cz. 2 dla początkujących wystawców

Młody prezenter- jak to ugryźć?

Dzisiaj – kilka slow na temat tytulow wystawowych oraz wymagan, ktore musza spelnic psy hodowlane. 

 

Zacznijmy od kwestii tytułów. 


Podzielmy je (roboczo 😉 tak, zeby bylo prosciej to wszystko ogarnac) na tytuly male (te, ktore mozemy otrzymac na 1 wystawie) i duze (rozne championaty).

To, co mozemy „przywiezc” z wystawy zalezy od wieku naszego psa, a wiec klasy, w ktorej go wystawiamy oraz jest scisle powiazany z ocena, jaka pies otrzyma. Cytujac regulamin wystaw psow rasowych:

 

Ocena „DOSKONAŁA” (DOSK.) może być przyznana psu bardzo bliskiemu ideałowi wzorca rasy, będącemu w doskonałej kondycji fizycznej i psychicznej, który wykazuje harmonię oraz klasę w postawie i ruchu. Jego zalety jako przedstawiciela rasy pozwalają zignorować drobne niedoskonałości, ale piętno płci musi być wyraźne.
Ocena „BARDZO DOBRA” (BDB) może zostać przyznana jedynie psu, który posiada typowe cechy rasy i ma zachowane proporcje oraz jest we właściwej kondycji. Nieliczne, drobne błędy mogą być tolerowane, o ile nie dotyczą budowy psa. Ta ocena może być przyznana jedynie psu wysokiej klasy.
Ocena „DOBRA” (DB) powinna być przyznana psu, który posiada główne cechy charakterystyczne rasy, a wykazywane wady nie są dyskwalifikujące, ani nie zostały skorygowane chirurgicznie lub ukryte w inny niedozwolony sposób.
Ocena „DOSTATECZNA” (DOST.) powinna być przyznana psu, który odpowiada wzorcowi rasy, jednak nie posiada pewnych cech uznanych za istotne lub którego kondycja fizyczna nie jest optymalna.
Ocena „DYSKWALIFIKUJĄCA” (DYSKW.) powinna być przyznana psu,
– który nie odpowiada typowi wymaganemu we wzorcu rasy,
– którego zachowanie wyraźnie odbiega od wzorca lub jest agresywne,
– który wykazuje anomalie jąder, wady uzębienia lub zgryzu, wady umaszczenia, gatunku szaty lub albinizm. Ocena ta powinna być przyznana psom, których wady typu mogą stanowić zagrożenie dla ich zdrowia oraz psom wykazującym dyskwalifikujące wady wymienione we wzorcu rasy.
Psy, którym nie można przyznać żadnej z powyższych ocen, powinny zostać zwolnione z ringu z werdyktem NIE DO OCENY (NDO). To określenie jest przewidziane dla każdego psa, który:
– nie porusza się prawidłowo, stale skacze na wystawcę lub próbuje uciec z ringu, co uniemożliwia
ocenę mechaniki i typowości ruchu
– nie pozwala dotknąć się sędziemu, uniemożliwiając ocenę zgryzu i uzębienia, szaty, budowy ciała,
ogona lub jąder
– wykazuje ślady przeprowadzonych operacji lub leczenia oraz zabiegów, które mogą być uznane za
próbę oszustwa.
To samo dotyczy sytuacji, gdy sędzia ma uzasadnione podejrzenia, że przeprowadzono operację, której celem było skorygowanie wad powiek, uszu lub ogona. Uzasadnienie adnotacji NIE DO OCENY powinno być wpisane w karcie oceny psa.

Jakie tytuly moze otrzymac nasz pies w ciągu jednej wystawy?

– Najlepsze Młodsze Szczenie w Rasie – jeśli wystawiamy psa w klasie młodszych szczeniąt (więcej o klasach wystawowych); tytuł ten otrzymuje pies lub suka, który wygrał klasę młodszych szczeniąt a w porównaniu z psiakiem płci przeciwnej wygrał. Tytuł ten upoważnia nas do występu na ringu głównym w czasie finałów i daje szansę na zdobycie tytułu Najlepszego Młodszego Szczenięcia Wystawy 🙂
W zeszłym roku razem z Mieszkiem wywalczylismy ten tytuł w Białymstoku 🙂– Najlepsze Szczenię w Rasie – analogicznie jak tytuł wyżej, tylko w klasie szczeniąt; rownież upoważnia nas to do występu na ringu honorowym;
– Zwycięzca Młodzieży – tytuł ten moga otrzymać pies i suka z lokatą 1, oceną doskonałą w klasie młodzieży – jest on równoznaczny z uzyskaniem wniosku do Młodzieżowego Championatu (o tym za chwilę). Pies i suka z tym tytułem wychodzą do porównania o tytuł Najlepszego Juniora w Rasie – ten działa jak 2 wymienione na poczatku 🙂
– Zwycięzca: najlepsza suka w rasie (wybierana z suk „dorosłych” klas – pośredniej, otwartej, użytkowej, championów) i najlepszy pies w rasie (analogicznie) 
– Najlepszy Weteran w Rasie – wybrany z porównania psów z oceną doskonała i 1 lokatą w klasie weteranów.
– Zwycięzca Płci Przeciwnej (BOS) ten tytuł otrzymuje najlepszy pies/suka odmiennej płci niż pies, który wygrał rasę
– Zwycięzca Rasy (BOB) – najlepszy pies lub suka w rasie, wybierany z porównania pomiędzy Zwyciezcami psów, suk, Najlepszym Weteranem i Najlepszym Juniorem.

Championaty

Opowiem wyłącznie o tytułach, które można zdobyć w Polsce – same państwa europejskie mają tak różnorodne zasady przyznawania championatów, że ten post miałby 10 metrów 😉

Młodzieżowy Champion Polski: tytuł ten jest przyznawany na podstawie uzyskanego 3 razy tytuły Zwycięzca Młodzieży. Tytuł ten musi być przyznany przez 3 różnych sędziów. Co najmniej jeden z nich musi być przyznany na wystawie rangi międzynarodowej lub klubowej. Nie jest wymagany żaden określony przedział czasowy pomiędzy pierwszym a ostatnim tytułem.

Champion Polski: tytuł ten jest przyznawany na podstawie uzyskanego 3 razy CWC. Co to jest CWC? Certyfikat na wystawowego championa. Otrzymać go może pies wystawiany w klasie pośredniej, otwartej, użytkowej lub championów, który otrzymał ocenę doskonałą oraz pierwszą lokatę. Sędzia potwierdza otrzymanie CWC oddzielnym wpisem w kartę.
Zasady sa tu podobne jak przy championacie młodzieżowym – kazde CWC musi być od innego sedziego w tym jedno z wystawy międzynarodowej/klubowej. Dodatkowo między pierwszym a ostatnim wnioskiem musi minąć 6 miesięcy.

Champion Polski Weteranów: otrzymać go może pies, który 3 razy wygrał klasę weteranów z oceną doskonałą, u 3 różnych sedziów w tym raz na wystawie międzynarodowej lub klubowej. Nie jest wymagany minimalny odstęp czasowy między pierwszym a ostatnim zwycięstwem.

Interchampion: a w zasadzie Międzynarodowy Champion Piękności (C.I.B.). Otrzymać go może pies, który otrzymał 4 wnioski CACIB, w 3 różnych krajach i od 3 różnych sedziow, a między pierwszym a ostatnim wnioskiem musi minąć co najmniej 1 rok i 1 dzień. Kto może otrzymać CACIB? Pies lub suka z tytułem Zwycięzcy – czyli najlepszy dorosły pies albo suka.

A o co chodzi z CACIBem resCACIBem?

Najprościej wyjaśnić to będzie na przykładzie.
Do porównania o CACIB wychodzi pies z klasy pośredniej, pies z otwartej i pies z championów – rzecz dzieje się oczywiście na wystawie międzynarodowej. CACIB, czyli dawny tytuł najlepszego dorosłego psa w rasie, przypada np. psu z klasy otwartej. W tym momencie sedzia prosi na ring psa, który zdobył w klasie otwartej drugą lokatę i nowa stawka (czyli 1 lokata z pośredniej, 2 z otwartej i 1 z championów) „biega” o resCACIB.
Do czego służy CACIB już wiemy… jesli jednak zdarzy się, że ten tytuł otrzyma pies, który już jest interchampionem, to nie można pozwolić, by „CACIB się zmarnował” – wtedy przechodzi on na psa, który otrzymał resCACIB. Własciciel może w takiej sytuacji wnioskowac do FCI o uznanie tytułu.

 

Uprawnienia hodowlane

Reguluje je Regulamin Hodowli Psów Rasowych i myślę, że warto do niego zajrzeć, szczególnie, jeśli w tym momencie planujecie kupno szczeniaka. Poinformowani będziecie mieć mniejszą szansę na trafienie na nieuczciwego hodowcę.

Zacznijmy od tego, że jeśli ktoś chce prowadzić hodowlę, to musi mieć zarejestrowany w ZKwP przydomek hodowlany – bez niego żadne uprawnienia hodowlane nie umożliwiają nam zarejestrowania miotu w ZKwP (chyba, że pod czyimś przydomkiem, ale tu sprawa jest grubsza i bardziej skomplikowana).

Same uprawnienia hodowlane dotyczą zarówno psów jak i suk, choć się nieco dla nich różnią; występują rownież drobne różnice między poszczególnymi rasami.

Suka hodowlana to taka, która ukończyła 15 miesięcy (odstępstwa w niektórych rasach) oraz po ukończeniu 15 miesięcy otrzymała co najmniej 3 oceny bardzo dobre, od co najmniej 2 różnych sędziów, z czego jedna musi być przyznana na wystawie rangi międzynarodowej lub klubowej. W przypadku suk z certyfikatem użytkowości – oceny dobre.
Suka taka otrzymuje adnotację w rodowodzie „Suka hodowlana”.

Pies reproduktor – analogicznie, tylko u psów liczą się wyłącznie oceny doskonałe (w przypadku certyfikatu użytkowości – bardzo dobre).

To tak na początek. Niektóre rasy – w tym moje berneńczyki – obowiązują dodatkowe wymogi hodowlane. Są to:
– prześwietlenia stawów w kierunku dysplazji biodrowej (berneński pies pasterski, bernardyn, nowofundland i wiele innych ras)
– testy psychiczne (berneński pies pasterski, owczarek środkowoazjatycki, tosa i wiele innych)
– odpowiednie wyszkolenie (owczarek niemiecki, doberman, rottweiler itd)
– przegląd kwalifikacyjny (jamniki miniaturowe i królicze, gończy polski, chart polski itp)
– próby pracy (wyżły brytyjskie i kontynentalne)
Bez spełnienia tych wymogów nie ma magicznej pieczątki w rodowodzie.

Rasy wielkogłowe dopuszczane są do pierwszego krycia wcześniej (12 miesięcy) i jest to związane z ich anatomią, w pozostałych rasach od niedawna istnieje instytucja „krycia warunkowego” po ukończeniu 12 miesięcy, ale taki pies również musi spełniać wymogi hodowlane zawarte w przytoczonych wyżej regulaminach!

Mam nadzieję, że udalo mi się trochę przybliżyć Wam tematykę wystaw i hodowli… jesli macie jeszcze jakieś pytania – śmiało, pytajcie!

Komentarze