fbpx

Dziś chwila doniosła, bo „dziabniemy” grupę, obok której póki co chodziłam dość niepewnie 😉 Nie mówię tu nawet stricte o VII grupie wg FCI, ale ogólnie o psach myśliwskich, i to takich na serio myśliwskich. W każdym razie bierzemy się do roboty i dzisiaj będzie o przepięknych, arystokratycznych seterach angielskich. Opowie nam o nich Aleksandra Najsarek – Ola od 10 lat „siedzi” w rasie oraz prowadzi razem ze swoją mamę Ewą hodowlę Silmarillion.

 

Dlaczego własnie setery angielskie?

Po przeprowadzce do większego domu w 2005 roku przyszedł czas na wymarzonego psa. Wiedzieliśmy, że ma być w miarę duży, aktywny i mieć klapnięte uszy. Wybraliśmy się na Międzynarodową Wystawę Psów Rasowych we Wrocławiu i zobaczyliśmy setery angielskie. To była miłość o pierwszego wejrzenia. Poznaliśmy hodowców Agnieszkę i Eugeniusza Skórzewskich, którzy pomogli nam poznać i zrozumieć rasę. Z ich hodowli „Elater Polonica” kupiliśmy naszą pierwszą suczkę. Na początku było ciężko. Jeśli ktoś nie miał nigdy do czynienia z seterem to może być dla niego szok, że pies na spacerach nie pilnuje właściciela tylko biega po horyzont. Zaangażowanie w świat kynologii przypieczętowało moją decyzję o studiach, wybrałam medycynę weterynaryjną i od raku pracuję jako lekarz weterynarii w jednej z wrocławskich przychodni . W tej chwili naszym domu mieszkają dwie suki Ch. NADINE Elater Polonica oraz MultiCh. C.I.E Silvanus PENELOPE. Penny przyjechała do nas z Berlina z jednej z najstarszych niemieckich hodowli pani Hannelore Sauvant. Z pierwszego miotu Penny został w hodowli pies Multi Ch. C.I.E. TRISTAN Simarilion. Jesteśmy też współwłaścicielami jego siostry TILLI Simarilion, która mieszka u naszych przyjaciół Małgorzaty i Richarda Grabowskich w Kolonii w Niemczech. Tillia to wyjątkowa suka która nie tylko ma na swoim koncie liczne sukcesy wystawowe ( Ch. PL, SK, CZ, VDH, AT C.I.E C.I.B) ale też wiele zaliczonych konkursów myśliwskich, między innymi trwający 2 dni wszechstronny konkurs pracy wyżłów VGP. Z drugiego miotu Penny w hodowli zostało dwóch braci J.CH VICTORIOUS BLAZE Simarilion oraz Ch. PL, SK VICTOR’S VERY VALENTINO Simarilion obaj mieszkają u naszych przyjaciół.

Jedyne, co mi się kojarzy na temat ich oryginalnego zastosowania, to pies wystawiający kaczki. Mam rację, czy coś mylę?

Setery angielskie to bardzo stara rasa, dzięki pracy wielu pasjonatów powstała baza rodowodów (The Willie Walker Pedigrees Database), która pozwala prześledzić historię tych psów aż do początku XIX wieku. Oryginalnie była wykorzystywana do pracy w suchym polu do polowań na ptactwo, głównie bażanty i kuropatwy i przepiórki.

 

Co w dzisiejszych seterach zostało z tego pierwotnego typu?

Większość seterów, nawet tych z linii typowo wystawowych ma silny instynkt myśliwski. Elementem selekcji hodowlanej w większości europejskich krajów są  nadal różnego rodzaju próby polowe, czyli sprawdzian wrodzonych cech użytkowych dla młodych psów. Angliki są nadal bardzo popularne jako psy myśliwskie głównie w krajach południowych, Hiszpanii, Grecji i Włoszech.

 

Jak wygląda Wasza seterowa codzienność?

Nasza codzienność to przede wszystkim zapewnienie sporej dawki ruchu psom. Trzeba się więc zaopatrzyć w kilka par kaloszy i terenowy ubiór, bo psom wiatr i deszcze niestraszne. Mamy to szczęście, ze mieszkamy na obrzeżach miasta, dosłownie kilka kroków od rozległych łąk oraz wałów nad Odrą. Psy mają standardowo 2 długie spacery i wieczorem przed snem krótki. Często też wyjeżdżamy na miasto, żeby psy pobiegały w nowym, nieznanym terenie. Poza spacerami psy w zasadzie zajmują się wylegiwaniem na kanapach, więc my możemy spokojnie iść do pracy.

 

Maja piękną szatę… czy jej pielęgnacja jest czasochłonna?

To ile czasu musimy poświęcić na pielęgnację zależy w dużej mierze od rodzaju i obfitości włosa. A z tym jest bardzo rożnie. Średnio powiedziałabym, że psa trzeba 2 razy w tygodniu porządnie wyszczotkować. Oczywiście pielęgnacja włosa pod kątem wystaw wymaga więcej pracy, dochodzą kąpiele i nawilżanie włosa między nimi. To nie prawda, że pies z obfitą szatą nie może normalnie spacerować w terenie, chociaż oczywiście utrzymanie obfitej szaty w dobrej kondycji to sporo pracy. Po spacerze trzeba wyjąć patyki i rzepy, przeczesać długą sierść szczotką. Niestety osoby kupujące setery nie zawsze zdają sobie sprawę, ze to jak seter wygląda na wystawie to efekt porządnej kąpieli i odpowiedniego strzyżenia i trymowania.
Zapuszczony seter zarasta na szyi i uszach długim włosem, na nietrymowanym grzbiecie pojawiają się fale i loki i pies w całości zaczyna przypominać owcę albo misia. Dlatego nawet jeśli nie planujemy wystawiać psa i chcemy, żeby zachował „seterowy” wygląd trzeba wiedzieć co i jak. Najlepiej radzić się hodowcy, który powinien poinstruować jak zając się włosem, żeby pies wyglądał dobrze.

 

Jakie są najczęstsze choroby trapiące rasę?

Poza chorobami który dotyczą większości dużych ras czyli dysplazją bioder i łokci czy ODC (osteochondroza), najważniejsza jest według mnie wrodzona głuchota. To problem związany z umaszczeniem białym, występujący również u innych „białych ras” np. u dalmatyńczyków. Na szczęście badanie BAER pozwala stwierdzić czy pies prawidłowo słyszy. Seter głuchy jednostronnie (głuchy na jedno ucho, drugie słyszy prawidłowo) jest psem zupełnie normalnym i w codziennym życiu nie różnie się w „obsłudze” od psa zdrowego, nie powinien być jednak używany do hodowli. Inne problemy zdrowotne to niedoczynność tarczycy, alergie pokarmowe i środowiskowe, nawracające zapalenia uszu.

 

Co można robić z seterem angielskim? Kojarzą mi się z aktywną rasą, więc może jakies psie sporty?

Anglik uwielbia bliski kontakt z właścicielem, więc każda forma aktywności i wspólnej zabawy może mu się spodobać. Znamy setery które sprawdzają się w tropieniu, agility czy dogoterapii. Trzeba tylko pamiętać o odpowiedniej motywacji. No i dostosować swoje oczekiwania do możliwości psa. Seter chętnie zrobi dla właściciela parę sztuczek na torze, ale nigdy nie będzie się na to nakręcał tak jak border collie. No i sport nie może nigdy do końca zastąpić porządnego spaceru w terenie.

 

No dobrze, więc dla kogo bedą idealną rasą?

Przede wszystkim jest to niezwykle łagodna, pozbawiona agresji rasa. Seter angielski jest odpowiedni dla ludzi, którzy lubią długie spacery niezależnie od pogody. Rozumieją, że seter będzie najszczęśliwszy biegając po polach i łąkach, a spacer na smyczy, choćby najciekawszy, tego nie zastąpi. Przyszły właściciel musi mieć w sobie dużo spokoju i konsekwencji, żeby uczyć psa wracać na zawołanie. No i być psychicznie przygotowany na to, ze seter w terenie mocno się oddala, zajmuje swoimi sprawami, może pogonić za zwierzyną. A nieułożony może uciekać i szukać zwierzyny „na własną łapę.”

Jak znaleźc dobrą hodowlę, na co zwracać uwagę?

Dla mnie dobra hodowla to taka, która socjalizuje szczenięta, używa tylko przebadanych osobników i nie eksploatuje swoich suk nadmiernie.
Wyniki badania na dysplazję bioder, łokci i  BAER to dla mnie obowiązek dopuszczenia do rozrodu. Uważam, ze suka nie powinna mieć w życiu więcej niż 3-4 mioty, bo należy jej się od życia coś więcej niż bycie w ciąży i odchowywanie szczeniąt. No i seter to rasa długo dojrzewająca, dlatego nie popieram krycia suk bardzo młodych, mimo, że regulamin hodowlany na to pozwala.
Bardzo ważny jest też kontakt z hodowcą, możliwość uzyskania porady w każdej sprawie. Doświadczony hodowca to naprawdę skarbnica wiedzy o rasie i warto pytać go jeśli tylko mamy jakieś wątpliwości.

 

Ty również jesteś hodowcą – co jest dla Ciebie najważniejsze w Twojej pracy?

Najważniejsze jest dla mnie to, że osoby które kupują od nas psa zyskują wspaniałego zrównoważonego przyjaciela. Selekcjonując psy do rozrodu staramy się, żeby szczenięta które przyjdą na świat były nie tylko piękne ale i zdrowe. Bardzo cenimy sobie kontakt z właścicielami naszych szczeniaków, cieszy nas każde zdjęcie i mail a każdy sukces, nie tylko na ringach wystawowych napawa nas dumą!!

 

Jak socjalizujesz szczenięta w Twojej hodowli?

Szczenięta poddajemy wczesnej stymulacji neurologicznej. Wychowują się w domu, więc mają od maleńkości styczność z wieloma osobami i znajomymi psami. Przyzwyczajamy je do zwyczajnych domowych odgłosów typu odkurzacz, a także do podstawowej seterowej pielęgnacji czyli suszarki i maszynki do strzyżenia. Z 6 tygodniowymi szczeniaczkami wychodzimy na pierwsze spacery na smyczy, zapoznajemy je ze spokojnym ruchem ulicznym, robimy pierwsze wycieczki samochodem.

 

Zdradzisz nam, jakie masz najbliższe plany na seterową przyszłośc?

Na najbliższym czasie spodziewamy się narodzin wyjątkowego miotu. Po raz pierwszy w Polsce urodzą się setery angielskie po reproduktorze mieszkającym USA z krycia mrożonym nasieniem. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, ze udało się zrealizować nasze marzenie!! Poza tym oczywiście planujemy wiele seterowych spotkań w całej Europie przy okazji wystaw psów i nie tylko.

 

Komentarze