fbpx

Nie nie, trzynasty z kolei Rasowy Czwartek na pewno nie będzie pechowy 🙂 Co do tego jestem pewna, bo dzisiaj porozmawiamy z Gosią Partyką z hodowli Soft Party. Gosia hoduje irish soft coated wheaten terriery, czyli po naszemu – teriery pszeniczne.
Znacie tę rasę? Ja przyznaję się bez bicia, przed rozmową z Gosią kojarzyłam je tak naprawdę jedynie z wyglądu… Jeśli jesteście w tej samej grupie, co byłam ja (albo na terierach pszenicznych znacie się doskonale, ale chcecie się dowiedzieć, o czym plotkowałyśmy z Gosią) – zapraszam na wywiad!

Skąd pomysł na tę rasę?

Zawsze marzyłam o prowadzeniu własnej hodowli. Początkowo, w dużej ogólności szukałam rasy niezbyt popularnej w Polsce, której przedstawiciele byłyby średniej wielkości, bez podszerstka. Kiedy natknęłam się na informacje o teriarach pszenicznych (w książce fantasy swoją drogą), po prostu się zakochałam. I w tej miłości trwam do dzisiaj 🙂 Pszeniczniaki nie tylko spełniały mojego początkowego założenia, ale znacznie je przewyższały – temperamentem i osobowością.

Czy ja dobrze kojarzę, że mimo, że to terier, to był również psem do bydła?

Nie, nigdy nie był psem pasterskim. Ale wywodzi się ze wsi – był psem gospodarskim. Pilnował obejścia, tępił szkodniki, alarmował gdy zbliżał się intruz.

A dzisiaj co można z nimi robić?

Niemal wszystko :). Pszeniczniaki ze względu na swoje łagodne podejście do dzieci idealnie się nadają do dogoterapii. Są inteligentne, uwielbiają zabawę i szybko się uczą – więc sprawdzają się również w agility, choć nie są zbyt szybkie, więc raczej z border collie, będącym w tej samej klasie wielkości szans nie mają. Mimo, że to jedna z najłagodniejszych odmian teriera to nadal sprawdzają się w typowych dla terierów zajęciach takich jak tropienie postrzelonej zwierzyny i jej osaczanie (blood tracking). Są nawet takie przypadki, które przeszły szkolenie psa obronnego – chociaż ze względu na rozmiary pszeniczniaków w tej dziedzinie łatwo znaleźć skuteczniejsze rasy. W dogtrekkingu też się sprawdza, bo są dość wytrzymałe, oczywiście po odpowiednim treningu.

 

Co jest dla Ciebie najlepsze w tej rasie?

Zdecydowanie temperament. Te psy uwielbiają ludzi, są przeszczęśliwe mogąc wycałować czyjeś ucho- lizanie po uszach jest wręcz flagową cechą tej rasy i wg. mnie powinna być wpisana we wzorzec ;). Są energiczne, ale jeśli ich ukochany człowiek nie ma któregoś dnia czasu na długi spacer to westchną sobie głośno z rezygnacją, położą się i poczekają na kolejny dzień. Jak chyba każdy pies lubią patyki, ale jeszcze bardziej lubią się nimi dzielić – np. biegając w tandemie z innym psem, albo przeciągając się ze swoim właścicielem. Nie do przecenienia jest również kompletny brak podszerstka, co całkowicie eliminuje fruwające po domu kłaki.

 

A jakie mają Twoim zdaniem największe wady? Co jest najtrudniejsze w życiu z nimi?

Jest tylko jedna rzecz, o której można napisać w tym pkt. Ponieważ nie mają podszerstka, jedynie miękki włos, ich skóra jest delikatna i podatna na różne alergie (tak pokarmowe jak i kontaktowe). Ale tę kwestię można mieć pod kontrolą odpowiednią dietą itd..

Komu poleciłabyś teriera pszenicznego?

– rodzinom z dziećmi (ze względu na ich łagodne usposobienie i podejście do dzieci),
– alergikom (brak podszerstka powoduje, że zdecydowana większość osób z silnymi uczuleniami na sierść nie ma żadnych kłopotów w obcowaniu z pszeniczniakami- ale nie wszyscy)
– osobom szukającym towarzysza na długie spacery
– osobom, którym zależy na psie, którego utrzymanie jest łatwe i przyjemne (pies po kąpieli schnie w ciągi 1 godziny)

 

Porozmawiajmy o pielęgnacji – czy jest pracochłonna?

A więc bywa z tym różnie, wszystko zależy od jakości włosa, który na psie urósł. Jeśli będzie to ten prawidłowy, tzw. irlandzki, opisany we wzorcu jako standardowy, to tragedii nie ma, wystarczy po każdej kąpieli (a wypada je wykonywać co 2-3 tygodnie) porządnie wyczesać, pozbywając się martwego włosa i wyczesać ewentualne kołtuny, które tworzą się zawsze. Ważny jest dobór odpowiednich kosmetyków, w których skład wchodzi szampon i obowiązkowo odżywka przeznaczona dla psów długowłosych bez podszerstka. Im lepsze kosmetyki, tym łatwiejsza pielęgnacja i tym dłużej włos pozostaje czysty. Używając kosmetyków słabej jakości, trzeba psa kąpać częściej, bo po 2 tygodniach zaczyna śmierdzieć brudną owca 😉


Sprawa komplikuje się, gdy pies będzie miał włos wadliwy, wełnisty, puszysty, bez loków, zbyt gęsty i często całkowicie prosty, taki które widzi się w USA i niestety dość często również w Europie. Wtedy sierść się bardzo kołtuni, trudno ją czesać i właściciele decydują się na strzyżenie psa krótko, ale pies traci wtedy swój niepowtarzalny wygląd, a trzeba wspomnieć, że wheaten z prawidłowym, dobrze utrzymanym włosem, w wystawowej fryzurze jest psem, obok którego nie można przejść obojętnie, bo blask jaki z niego bije wręcz olśniewa 🙂 Blask widać nawet na czarno białych zdjęciach!

A jak z chorobami w tej rasie? Czy to psy długowieczne?

Średnia długość życia tych psów oscyluje w okolicach 12-13 lat, więc są raczej średniowieczne. Oczywiście zdarzają się osobniki dożywające 15 lat.
Co do chorób, to też kwestia linii, które się prowadzi. W USA psy te często cierpią na różnego rodzaju nowotwory- kości, skóry, ale W USA ta rasa dawno przestała przypominać standardowego pszeniczniaka.Zdarza się dysplazja stawów biodrowych, ale nawet jeśli z badania wynika, że jest to postać ciężka, psy te rzadko miewają objawy.

Diagnozuje się u nich PLN i PLE, choroby układu wydalniczego związanego w z gubieniem białek, które utrudniają psom życie i mogą być śmiertelne. Na PLN istnieje jednak test genetyczny, którym można stwierdzić, bądź wykluczyć nosicielstwo genu za tę chorobę odpowiedzialnego. Hodowcy dość chętnie z niego korzystają, co ułatwia dobieranie do rozrodu zdrowych osobników.
Wśród chorób wymieniana jest również choroba Addisona- schorzenie układu dokrewnego, zespół objawów spowodowanych przewlekłym niedoborem hormonów produkowanych przez korę nadnerczy.W tej rasie spotyka się również przypadki chorób oczu- PRA, katarakta, anomalia oczu Collie, dlatego tak ważne jest badanie psów przeznaczonych do rozrodu przez certyfikowanego okulistę, choć, ze względu na to, że jest badanie objawowe, nie genetyczne, 100% gwarancji na brak nosicielstwa nikt dać nie może, ale wykluczy przynajmniej zwierzęta chore, u których objawy choroby widoczne są jedynie podczas specjalistycznego badania.
Niestety dość często pojawia się również alergia, najczęściej pokarmowa, łatwo ją jednak wyeliminować odpowiednio psa żywiąc, ale się jej nie wyleczy.

Jak znaleźć dobrego hodowcę, czym należy się kierować?

Każdy dobry hodowca powinien o swojej rasie mówić z pasją, mieć na jej temat dużą wiedzę, znać psy w rodowodach, historię, umieć wymienić wady, zalety swoich psów, hodować tylko te przebadane oraz najbliższe wzorcowi, ale najważniejsze jest we wszystkim znać umiar i być obiektywnym 🙂 Dobry hodowca zaprosi Cię przed kupnem szczeniaka do siebie, pokaże przyszłą mamusię, będzie wręcz tego wymagał. Zada Ci z 1000 pytań dotyczących życia codziennego, by móc ewentualnie tak dobrać szczeniaka, by choć w przybliżeniu spełniał on Twoje oczekiwania. Dobry hodowca będzie umiał powiedzieć, czym kierował się przy planowaniu konkretnego miotu i będzie robił wszystko, by utrzymać z Tobą długoletni kontakt!

 

Co byś poradziła początkującemu właścicielowi?

Szczenięta pszeniczniaków potrafią być uparte, a w związku tym, że są dość inteligentne, umieją owinąć sobie właściciela wokół przysłowiowego palca, dlatego ważna jest konsekwencja. Konieczne jest przyuczenie do czesania i ogólnych zabiegów pielęgnacyjnych, bo rosnący przez całe życie włos do tego zmusza po prostu 🙂 Samce często są pobudliwe, więc nauka podstawowego posłuszeństwa również jest wymagana. Szybko się uczą, ale też dość szybko spada ich zainteresowanie nią, dlatego lekcje powinny być częste, ale krótkie, sowicie nagradzane. Ale chyba każdy dobrze wychowany pies, niezależnie od rasy, będzie po prostu nieuciążliwym towarzyszem życia!

 

Komentarze