fbpx

Dziś w Rasowym Czwartku rasa, o którą wielokrotnie prosiliście w komentarzach i wiadomościach – golden retriever 🙂 Jaki golden jest niby każdy wie… ale czy na pewno? O znanych i nieznanych stronach tej rasy rozmawiałam z Eweliną Stanaszek i Magdą Kasprowicz z hodowli Bla-Mer-Cze 🙂 Koniecznie zajrzyjcie na ich facebookowego fanpejdża, znajdziecie tam więcej zdjęć, a obie dziewczyny na pewno chętnie odpowiedzą na pytania, które pojawią się w Waszych głowach na temat rasy, są prawdziwymi pasjonatkami 🙂

Pamiętasz swoje pierwsze spotkanie z goldenami?

Nasza przygoda z Golden retrieverem rozpoczęła się w 2003 roku. Wtedy to do naszego domu przyjechała piękna złota sunia z Hodowli Sasquehanna, należącej do Pani Małgorzaty Supronowicz. Lady, tak ją nazwaliśmy zauroczyła nas swoim charakterem. Wtedy też rozpoczęła się nasza ciekawa, a zarazem bardzo trudnym przygoda ze światem kynologii.

 

To popularna rasa, ale mam wrażenie, że ludzie tak naprawdę niewiele o nich wiedzą… jaka jest prawdziwa natura goldena?

Goldeny to psy myśliwskie potrzebujące dużo zainteresowania ze strony właściciela poprzez wyczerpujące spacery, czy zabawy w których pies zużyje chociaż minimalny pokład energii. Rasa ta spostrzegana jest przez ludzi jako idealne psy dla każdej rodziny, a w szczególności dla dzieci. Oczywiście jest w tym dużo prawdy, ale nie zmienia to faktu, że jak każde zwierzę powinno mieć zapewnione tyle uwagi aby się nie nudziło. Golden to pies kochający wszystkich bez wyjątku. To pies uległy, ale bardzo mądry dzięki czemu świetnie potrafi zmanipulować niedoświadczonego właściciela tak ,by osiągnąć swój cel zwłaszcza jeśli jest nim jedzenie. Rasa ta uwielbia jeść i trzeba o tym pamiętać bo można nieświadomie skrzywdzić swojego psa nadwagą, która może zniszczyć zdrowie naszego pupila.

 

Jakie są Twoim zdaniem najbardziej krzywdzące stereotypy na temat tej rasy?

Dysplazaja, tak to ich dość częsta choroba, ale nie można zakładać że wszystkie szczeniaki są chore i trzeba je operować. Innym problemem jest mentalność ludzi, że skoro pies jest dla dziecka to pies musi znieść wszystko co mały człowiek wymyśli. Pamiętajmy, że to jest istota żyjąca i nawet najbardziej spokojny osobnik może stracić cierpliwość. Ostatnim błędnym myśleniem jest to, że są to leniwe psy, nic bardziej mylnego wszystko zależy od właściciela.

 

Co jest najfajniejsze w życiu z goldenem?

Najfajniejsze w życiu z goldenem jest to, że on zawsze jest zadowolony, chętny do zabawy i spragniony czułości. Wracając do domu wyczerpana, zawsze patrząc na nasze złotka odczuwam radość. Nikt tak jak one nie daje mi sił do zabawy z nimi.

 

Jesteś hodowcą ­ co jest dla Ciebie najważniejsze w hodowli?

Najważniejsze dla nas, jako hodowcy jest widok dorastających szczeniąt oraz efekty naszej ciężkiej pracy w postaci zdrowych i pięknych psów w kochających domach. Posiadanie championów z własnym przydomkiem daje wiele radości, chociaż nie mniej niż szczęśliwe rodziny naszych pociech.

 

Czym kierujesz się, dobierając swoim szczeniakom nowych właścicieli?

Dobierając domy dla szczeniąt kierujemy się świadomością wynikającą z posiadania psa. Pierwsze rozmowy dotyczą chorób na jakie narażone są psy tej rasy, ich miłości do brudzenia się itd. Często rodziny czekają na nasze szczeniaki jakiś czas, co też pokazuje ich determinację do posiadania psa i chęci współpracy. Nie mamy szczególnych kryteriów w postaci odpowiednich m2 mieszkania/domu, czy liczby domowników, jesteśmy otwarte i staramy się podchodzić do każdego indywidualnie. Ostatecznie duży wpływ ma nasza intuicja i spotkania w trakcie odchowu szczeniąt.

 

Komu nigdy nie sprzedałabyś goldena?

Nie sprzedałybyśmy szczeniaka ludziom którzy chcą kupić psa na prezent, czy tez tylko na podwórko do kojca. Ludziom, którzy traktują psa jak zabawkę… Goldeny są bardzo emocjonalne i nie mogą żyć bez kontaktu z opiekunem.

 

Jak socjalizujesz swoje szczenięta?

Szczenięta socjalizowane są od pierwszych dni poprzez zwyczajne życie w domu, gdzie się sprząta, gotuje zwyczajnie żyje, Od pierwszych dni maja kontakt z innymi zwierzętami mieszkającymi w naszym domu oraz ludźmi. Staramy się socjalizować je poprzez dodatkowe bodźce w formie nagrań odgłosów natury (np. burza). Nasze małe złotka spędzają czas z nami nie tylko w domu ale po osiągnięciu odpowiedniego wieku również i na dworze. Dzięki temu że mieszkamy przy dość ruchliwej ulicy, maluchy oswojone są dźwiękiem samochodów. Maluchom również organizujemy plac zabaw z zabawkami różnych kształtów i struktur.

 

Jak najbardziej lubisz spędzać czas ze swoimi psami?

Spędzanie czasu z psami dzielę na przyjemne leniuchowanie przed telewizorem i spacery oraz na pracę poprzez treningi posłuszeństwa i wystawiania się. Wszystkie te czynności są moimi ulubionymi 🙂 Nie ukrywam, że każda czynność związana z psami sprawia mi przyjemność.

 

Co jest niezbędne goldenowi do szczęśliwego życia?

Golden potrzebuje przede wszystkim człowieka. Samotność dla takiego psa to tragedia prowadząca do wycofania i wiecznego smutku. Kolejnym niezbędnikiem są spacery ruch o którym nie wolno zapominać. Na ostatnim miejscu jest jedzenia które jest kochane, ale pamiętajmy z umiarem 🙂

 

Komentarze