fbpx

Tydzień temu było o bardzo znanych i lubianych golden retrieverach – dzisiaj o rasie na pewno mniej popularnej… i znacznie mniejszej 🙂 Ciekawa jestem, czy Was, tak samo jak i mnie, urzekną rosyjskie toye. Rozmawiałam o nich z Lidią Szczyptą, hodowcą z hodowli Sfora spod Tatr. Jesteście ciekawi, co drzemie w tych maleńkich ciałkach? Zapraszam na wywiad 🙂

Skąd pomysł na tą rasę?

Od dziecka wiedziałam ,że moje życie będzie związane ze zwierzętami – tylko nie wiedziałam jeszcze w jakiej formie. Od zawsze też podobały mi się psy ras olbrzymich takich jak np. Dog Niemiecki. Toya pierwszy raz zobaczyłam 6 lat temu absolutnie zakochałam się w tym pełnym temperamentu i radości z życia mikrusie – postanowiłam dzielić życie właśnie z tą rasą. Dlaczego? Bo to są nietuzinkowe psy, na ich miłość i zaufanie trzeba sobie zasłużyć, nie ma mowy o ‚twardej’ ręce w wychowaniu Toya liczy się konsekwencja, cierpliwość i wytrwałość 🙂 Nie można go zmuszać do tego czego nie chce (np. W moim domu są psy z którymi amatorsko trenuję agility, muszę z nimi obchodzić się bardzo delikatnie na treningach – mają ogromny zapał ale trzeba dokładnie odczytywać ich mowę ciała – Toy jak się czegoś wystraszy albo nie jest do końca przekonany bardzo łatwo się wycofa lub straci zaufanie do właściciela jeżeli ten chce go na siłę przekonać np do tego żeby przebiegł przez tunel)
Toy to typowy przykład tego, że w małym ciele wielki duch 🙂

Mam wrażenie, że to jest niezbyt popularna u nas rasa… jak sądzisz, dlaczego?

To stosunkowo młoda rasa – warto poczytać wzorzec i rys historyczny http://www.zkwp.pl/zg/wzorce/352.pdf , w Polsce jest od roku 2006 rasą wstępnie uznaną przez FCI (w tym roku ma zostać rasą oficjalnie uznaną).

 

Powiedz coś więcej o codziennym życiu z toyami, o ich charakterze.

Nasze codzienne życie jest bardzo ciekawe 🙂 Codziennie spędzamy czas na zabawie, socjalizacji, treningach na wystawę czy agility. Jeździmy w nowe miejsca, poznajemy świat, spacerujemy po łąkach – mamy piękne tereny, jesteśmy z Zakopanego.
Toyki mają wiele pomysłów, potrafią bardzo wysoko skakać i dostać się do miejsc wg nas dla nich niedostępnych 😉  Taka anegdotka – Ostatnio zauważyłam ,że moje piękne storczyki marnieją… okazało się ,że Kroshka i Mustang (moje dwa ‚kangury’) wskakują na stół i wybierają keramzyt z doniczek i znoszą sobie do legowiska 🙂

Toye występują w dwóch odmianach, prawda? Krótko- i długowłosej. Czym się od siebie różnią?

Krótkowłose mają lżejszą budowę ciała, trochę inny wyraz pyska, są bardziej ‚sarenkowate’, – w moim domu mieszkają tylko długowłose więc nie mogę nic więcej powiedzieć o różnicach np w charakterze.

 

Hodujesz toye długowłose – powiedz, jak wyglada ich codzienna pielęgnacja?

Toye mają bardzo jedwabistą  miękką i miłą w dotyku sierść z małą ilością podszerstka, pielęgnacja  nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów (strzyżenie, trymowanie). Toye, tak jak większość małych ras, mają tendencję do osadzania się kamienia na zębach  – przy odpowiednim żywieniu i pielęgnacji  problem można wyeliminować niemal w 100%.

Jak znaleźć dobrego hodowcę tej rasy? Na co zwracać uwagę?

Dość ciężko. Należy szukać hodowców którzy podchodzą do tego z pasją, mają piękne przebadane psy, absolutnie trzeba się trzymać z daleka od ludzi, którzy mają szczeniaki dostępne’ cały rok całą dobę’.  A jest kilka takich w Polsce.

 

Czy to chorowita rasa?

Toye są zdrową i długowieczną rasą, warto szukać psiaków z linii przebadanych rodziców na zwichnięcie rzepki PL (patella luxation) w Polsce niestety te badania są nieobowiązkowe ,ale odpowiedzialni hodowcy badają swoje psy.

 

Jakich warunków potrzebują, by być szczęśliwe?

Toy potrzebuje swojego Pana, który go  pokocha będzie go konsekwentnie kochał, uczył i pokazywał, że świat oglądany z perspektywy 20cm nad ziemią nie jest taki straszny

W takim razie komu poleciłabyś toya?

Na pewno do domu bez małych dzieci. Dla ludzi którzy lubią wesołe małe bystre i inteligentne psy

 

Zdradzisz, jakie masz plany na najbliższą przyszłość związaną z psami?

Mam sporo planów (wystawy, ciekawe skojarzenia, podróże). Dużo o tym mówić, to chyba temat na następny artykuł.

 

Komentarze