fbpx

Dziś parę słów na temat niezwykle groźnej przypadłości dotykającej zazwyczaj rasy duże i olbrzymie (w szczególności obdarzone głęboką/beczkowatą klatką piersiową), ale nie omijającej również mikropsów – skręcie (i poprzedzającym go najczęściej rozszerzeniu) żołądka.


Kto jest narażony na wystąpienie tego schorzenia?

Jak już wspomniałam wyżej: szczególnie psy duże i olbrzymie, posiadające głęboką lub beczkowatą klatkę piersiową (stanowi ona doskonałą przestrzeń do obrotu żołądka). Jeśli jeszcze do tego takiego psa karmimy jeden raz dziennie – ryzyko skrętu znacząco rośnie.

Czynnikami sprzyjającymi wystąpieniu skrętu są również czynniki genetyczne – przodek w pierwszej linii ze skrętem może powodować zwiększone ryzyko jego wystąpienia u potomstwa. Również zaawansowany wiek, łapczywe jedzenie, brak odpoczynku po jedzeniu są obarczone niebezpieczeństwem. Czynnikiem ryzyka jest też niedowaga – takiemu psu brak tkanki tłuszczowej nie tylko pod skórą, ale równiez wokół żołądka, co sprzyja jego skrętowi.

Jak dochodzi do wystąpienia skrętu?

Pierwszym etapem jest rozszerzenie się żołądka – czyli jego rozdęcie. Żołądek staje się nienaturalnie duzy i rozepchany – w tym etapie możliwe jest jeszcze wyleczenie psa bez zabiegu operacyjnego, a poprzez wypuszczenie gazów w żołądku nagromadzonych. Lekarz weterynarii może tego dokonać poprzez założenie sondy do żołądka lub nakłucie go przez powłoki brzuszne.
Jeśli nie zareagujemy wcześnie, drugi etap to właśnie skręt żołądka, który dobrze obrazuje rysunek powyżej. W tym momencie jedyny ratunek (to stan zagrożenia życia!) to szybka interwencja chirurgiczna. Weterynarz powinien przywrócić żołądek na jego właściwe położenie. Konieczne może być również przesunięcie śledziony na jej fizjologiczne miejsce – czasem niezbędne będzie też usunięcie jej w całości lub we fragmencie. Ostatnim etapem operacji który powinien być wykonany jest przyszycie żołądka do ściany jamy brzusznej – część ta nie powinna zostać pominięta, gdyż w takim przypadku znacznie rośnie ryzyko powtórnego skrętu w przyszłości, niezależnie o zmiany nawyków żywieniowych.

Jak rozpoznać skręt?

Objawy, które mogą nam sugerować, że z psem dzieje się coś złego to:
-niepokój, strach
-ślinienie się i dyszenie
-odruch wymiotny, ale bez wymiotów
-odbijanie
-powiększenie się obwodu brzucha
-w dalszym etapie osłabienie i objawy wstrząsu

Po natychmiastowym udaniu się do weterynarza powinno zostać wykonane RTG, które potwierdzi lub wykluczy skręt.

Jak zapobiegać?

W zasadzie nic nie zminimalizuje do 0 prawdopodobieństwa wystąpienia skrętu u naszego psa, ale możemy kierować się kilkoma prostymi zasadami, które zmniejszą ryzyko jego zajścia.
-psi posiłek dzielimy na co najmniej 2 porcje – ranną i wieczorną;
-nie pozwalamy na bieganie i skakanie tuż po jedzeniu (najbezpieczniej odczekać ok 2h) i jedzenie bezpośrednio po forsownym spacerze; najlepiej nauczyć szczeniaka, że po jedzeniu idzie spać;
-możemy stosować specjalne miski spowalniające jedzenie.

Najważniejsze jest jednak poznanie objawów i szybka reakcja, gdy do skrętu dojdzie.

Na koniec: kilka słów na temat misek na podwyższeniu.
To kwestia sporna – kiedyś sugerowano, że duże psy powinne jeść z podwyższenia, gdyż zmniejsza to ryzyko skrętu, w roku 2000 opublikowano badania twierdzące coś zupełnie przeciwnego. Nie udało mi się dotrzeć do jakiegoś przekonywującego stanu wiedzy „na dziś” – a wam? Co o tym sądzicie? Jak jedzą wasze psy? Moje mają stojaki na miski i póki co nie planuję z nich rezygnować.

Komentarze