fbpx

Psy i ludzie są ściśle połączeni od wieków… stało się to wręcz naturalne. Nasza więź przetrwała tysiące lat od udomowienia do prawdziwego partnerstwa. Co możemy zrobić, by jeszcze lepiej dogadywać się z własnym psem? Jak sprawić, by rozumieć się bez słów?

Śledzie prezentują 9 sposobów na budowanie psio-ludzkiej więzi.

 

1. Spędzajcie razem czas

To najważniejsza, pierwsza i jednocześnie najprostsza do zrealizowania zasada.
Nie da się kogoś poznać (czy to człowieka, czy psa), gdy nie spędzamy z nim czasu. Nie da się być blisko z kimś, z kim nie dzielimy naszych dni.

Zacznijcie od wygospodarowania codziennie czasu tylko dla was. Nieważne, czy to wspólny spacer, leżenie na kanapie czy zabawa – musi być to czas, w którym jesteś skupiony tylko i wyłacznie na Twoim przyjacielu.

2. Komunikacja to podstawa

Zastanów się… czy da się mieć silną więź z kim, z kim nie rozmawiasz? Oczywiście, że nie.
W przypadku komunikacji z psem ta „rozmowa” musi być do psich możliwości dostosowana. Musisz wiedzieć, że dla Twojego przyjaciela znacznie ważniejsze jest to, co robisz, a nie to, co mówisz – komunikacja niewerbalna to to, co rozumie najlepiej. Idąc tym tokiem rozumowania…

3. Poznaj psi język

Jeśli nie będziesz wiedział, w jaki sposób komunikują się między sobą psy, nigdy nie będziesz potrafił efektywnie porozumieć się ze swoim przyjacielem. Potrzebujesz tej wiedzy zarówno do prawidłowego odczytywania sygnałów, które wysyła Ci Twój pies jak i do jasnego objaśniania mu, co Ty masz na myśli.
Pogłębiaj swoją wiedzę, zacznij od dowiedzenia się, skąd się właściwie wzięły psy, poznaj psie zmysły, przypatrz się, jak dogadują się między sobą różne psy… obserwuj. Wyciągaj wnioski. Nie bój się pytać. Wcielaj w życie.

4. Baw się!

To jeden z doskonałych sposobów na pogłębienie psio-ludzkiej relacji.
To właśnie te – naturalne dla psowatych – zachowania takie jak choćby szarpanie czy pogoń możesz wykorzystać, by świetnie spędzać razem czas. Nie musisz wydawać grubej kasy na co chwilę nowe zabawki – rownie dobrze możesz upleść szarpak ze starych t-shirtów i wspólnie bawić się doskonale.
Rzucanie piłki? Pewnie, kolejna świetna okazja do pogłębienia waszych relacji!

Tarzajcie się razem w trawie, przeciągajcie, ganiajcie… bawcie się doskonale. To ważne! Wspólna zabawa jest dowiedzionym sposobem na poprawę psio-ludzkich stosunków – przecież przewodnik, który bawi się ze swoim przyjacielem staje się atrakcyjny, prawda?

5. Dotykaj swojego psa

Kontakt fizyczny jest zarezerwowany dla najbliższych – tak samo jest w psio-ludzkiej relacji. Dowiedziono, że wspólne pieszczoty skutecznie redukują poziom hormonów stresu i szybkość akcji serca, a także zwiekszają poziom „hormonu antystresowego” – oksytocyny. Jak widać – kontakt fizyczny to samo dobro, ale…

6. Dowiedz się, co Twój pies lubi a czego nie i respektuj te preferencje

Jeśli chcesz, by wasza relacja była silna i głęboka, nie możesz sprawiać swojemu psu bezsensownej przykrości. Przyjrzyj mu się, jak reaguje w różnych sytuacjach, czytaj uważnie jego mowę ciała i stwórz w swojej głowie listę rzeczy, które sprawiają Twojemu psu dyskomfort. dobrym punktem, od którego możesz zacząć jest to, czego nie lubi żaden pies (mimo, ze w niektórych sytuacjach są to sprawy tolerowane) – głaskania po głowie, hałasów, przytulania (a już na pewno nie przez obcych)… ale Twój własny, osobisty pies może mieć takich „przykrych sytuacji” w głowie więcej. Niektóre oswoisz, ale inne są dla psów zupełnie naturalne.
Z drugiej strony – sprawdź, co sprawia, że ogon Twojego przyjaciela merda jakby miał go za chwilę wystrzelić w kosmos i powtarzaj te sytuacje.

7. Miejcie wspólny cel

Nic tak nie zbliża, jak dążenie do tego samego celu. Naprawdę nie jest ważne, co to będzie – o ile sprawi wam obojgu przyjemność. Kurs obedience? Dlaczego nie! Agility, choćby wcale nie profesjonalne? Super! A może chodzenie po górach jest tym co Was kręci? Świetnie! Pasterstwo, frisbee, IPO, myślistwo… na pewno znajdziecie coś dla siebie, co sprawi, że psie i ludzkie serce zabije w tym samym rytmie.

8. Bądź opanowany

Nie krzycz, nie machaj rękami… uspokój się w środku. Taki jest dobry przewodnik: jak skała. Twój pies musi wiedzieć, że może Ci zaufać w każdej sytuacji, że nic nie jest w stanie wyprowadzić Cię z równowagi, że panujesz nad wszystkim, że zawsze może do Ciebie przyjść. Bądź cierpliwy, opanowany i spokojny. To nie frazesy – tak musi być, byście mogli tworzyć prawdziwy dream team!

9. Trenujcie codziennie

Twój pies potrzebuje codziennego wysiłku umysłowego i to własnie Ty jesteś osobą, która ma go mu zapewnić. Nie ma znaczenia, czego się uczycie – jeśli sprawia wam to frajdę, to wszystko jest w porządku.
Każde wyjście w nowe miejsce, każde spotkanie z psami, nowy zapach czy sytuacja – to również formy treningu. Daj swojemu psu możliwość rozwoju, ale nie wymagaj od niego za dużo i za szybko – sam przecież wiesz, jak szybko się zniechęcasz, gdy coś po raz kolejny Ci nie wychodzi, a jaką masz motywację, gdy sprostasz wyzwaniu przed Tobą postawionemu. Twój pies również będzie znacznie efektywniej się uczył, gdy wybierzesz metodę małych kroczków.

 

10. Pozwól mu być blisko

Jednym z ważnych sygnałów, ze Wasza więź jest silna, jest potrzeba Twojego psa by być blisko Ciebie. Szuka Cię wzrokiem na spacerze? Wykorzystaj ten moment na przywołanie i nagrodę. Zabawcie się w chowanego i nagrodź Twojego przyjaciela Tobą samym – zabawą, pieszczotami, szarpaniem. Nie izoluj się od psa w domu – pozwól mu położyć się obok Twoich nóg, dla niego to bardzo ważne!

babcia i wnuki 🙂 od lewej – Berni (Myślimir), Bromba, Mieszko, Eevee, Bomba (Miłorada)

 

Komentarze