fbpx

Czerwiec wreszcie 🙂 I pogoda piękna! 🙂 a my, w dzisiejszym Rasowym Czwartku, przenosimy się na północ razem z Joanną Nosal, z którą rozmawiałam o elkhundach, czyli norweskich psach na łosie. Byłam w ich temacie kompletnie zielona, ale Asia rozjaśniła mi w głowie swoją wiedzą – myślę, że i Wy skorzystacie! 🙂 Chcecie więcej? Zapraszamy na elkhundowego fanpejdża! 🙂

Pytam o to wiekszość osób, z którymi rozmawiam rzadkich o rasach, więc i Ciebie muszę: skad pomysł na taka nietypowa rasę?

Moją miłość do Elkhundów zapoczątkował przygarnięty 16 lat temu mieszaniec w typie rasy. Odkąd na tablicy z różnymi rasami psów powieszonej u weterynarza, zobaczyłam psa przypominającego mojego najlepszego kumpla – marzyłam o nim przez kolejnych 6 lat.

Co można na co dzień robić z elkhundem?

Elkhundy są wszechstronnymi psami. Nadają się nie tylko do polowań, ale i psich sportów: agility, bikejoring, skijoring canicross, zaprzęgi, czy obedience. Z powodzeniem można nauczyć je wielu sztuczek. Niektórzy właściciele trenują z nimi również dog dance, prowadzą zajęcia dla dzieci i osób niepełnosprawnych, a także szkolą na hearing dogi (pies asystujący osoby niesłyszącej lub niedosłyszącej, sygnalizujący dźwięki takie jak dzwonek do drzwi, telefon, alarm pożarowy i inne). Myślę, że pies tej rasy mógłby się sprawdzić również w tropieniu, a niektóre osobniki w IPO.

Opowiedz nam o swoich psach – jak wygląda Wasza codzienność?

Prowadzimy z narzeczonym domowy hotel dla psów. Nasze psy żyją więc wśród wielu czworonożnych kumpli, z którymi się bawią. Samiec ze względu na wiek nie jest już angażowany w zbyt wiele aktywności, ale wciąż jeszcze lubi zabawy z agility i ćwiczenia z posłuszeństwa. Suczka bierze udział w wystawach, zawodach dogtrekkingowych, biega w zaprzęgu i ćwiczy posłuszeństwo. Często włóczymy się po górach i jeździmy w dalekie podróże. Latem lubimy chodzić z psami nad wodę – elkhundka uwielbia pływać, choć nie jest to cecha typowa dla rasy.

Kto dogada się z elkhundem, a kto nie powinien nawet o takim psie myśleć?

Polecałabym go osobom mającym pojęcie o tym jak uczą się psy, jaki jest ich naturalny repertuar zachowań i umiejącym godzić codzienne obowiązki z organizowaniem czasu psu. Jest mniej wymagający i bardziej posłuszny niż Husky, może więc być dobrą alternatywą, jednak wciąż wymaga zaangażowania ze strony właściciela. Najlepiej z Elkhundem dogada się osoba umiarkowanie aktywna/bardzo aktywna, konsekwentna i potrafiąca mieć w kontakcie z psem „ostatnie słowo”. Może mieszkać z dziećmi, lecz nie powinien być kupowany jako „pies dla dziecka”. Na pewno nie spełni oczekiwań osoby lubiącej niczym niezmąconą ciszę – lubi szczekać i jest czujnym stróżem;). Będzie kiepskim wyborem również dla kogoś, kto oczekuje od psa „ślepego” posłuszeństwa.

Co najbardziej cenisz w swoich psach?

Umiejętność dopasowania się do właściciela, wszechstronność. Dobrze wychowanego elkhunda można wszędzie zabrać, zaangażować w każdą formę wspólnego spędzania czasu. Potrafi rozbawić do łez, przytulić się, jest zawsze pogodny. Dobrze wytrenowany pilnuje się na spacerach i wraca na zawołanie. Angażuje się w obronę swojej rodziny i potrafi skutecznie odstraszyć nieproszonych gości.

Co jest dla Ciebie najważniejsze w hodowli tej rasy?

Nie zatracenie ich najważniejszych cech temperamentu, dbałość o prawidłowe kształtowanie psychiki szczeniąt i dobór do rozrodu osobników zdrowych, zwinnych i odpowiadających wzorcowi rasy.

 

To w takim razie jak znaleźc dobrego hodowcę?

Najlepiej stworzyć obszerną listę pytań i zadać je hodowcom, których psy podobają nam się najbardziej. Hodowców, którzy odpowiadają „po łebkach” lub wcale, odrzucić od razu. Odpowiedzi pozostałych dokładnie przeanalizować, zwracając uwagę między innymi na to czy:
– rodzice mają uprawnienia hodowlane i są wolni od chorób genetycznych (czy hodowca może to udokumentować)?
– szczenięta spędziły pierwsze tygodnie życia w bliskim kontakcie z ludźmi?
– były wynoszone poza teren hodowli?
Jeżeli odpowiedzi na powyższe pytania są twierdzące, warto udać się do hodowli (ewentualnie poprosić o nagrania video), aby ocenić czy:
– szczenięta są ruchliwe i odważne
– podejmują zabawę zabawkami?
– rodzice szczeniąt są chętni do kontaktu i nie przejawiają strachu lub agresji
Jak w każdej rasie, najlepiej wybrać szczenię z niewielkiej, domowej hodowli. W Polsce na chwilę obecną nie ma hodowli elkhundów. Staramy się o uprawnienia hodowlane dla naszej suki.

Na jakie choroby narażone są elkhundy?

Hodując elkhundy należy zwrócić uwagę na choroby takie jak karłowatość, jaskrę, chorobę Willebranda (vWD typ II, zaburzenia krzepliwości krwi) i wczesne zwyrodnienie siatkówki (ERD). Hodowcy zapobiegają ich rozprzestrzenianiu się poddając swoje psy badaniom genetycznym i unikając wybierania do rozrodu chorych osobników.

Czy wymagają jakichś specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych?

Pielęgnacja nie jest wielkim wyzwaniem. Kąpiele od czasu do czasu i czesanie w okresie linienia. Przygotowanie do wystaw również nie jest skomplikowane.

 

Jakieś rady dla osób, które zainteresowała ta rasa?

Kupić z dobrej hodowli, starannie wychować i cieszyć się wspaniałym psem.

 

Komentarze