fbpx

Czuję, że dzis wkładam kij w mrowisko… i nie tylko wkładam, ale też nim malowniczo w tym mrowisku gmeram. Ale co tam!

To nie będzie typowy post o kastracji i sterylizacji, plusach, minusach i technikaliach. Dziś bardzo krótko o micie, z którym spotykam się co najmniej kilka razy w tygodniu w internecie…. a który sprawia, że w moim wnętrzu budzi się bardzo, ale to bardzo rozdrażniony wunsz.

Otóż tak.
A w zasadzie nie.

Bardzo zdecydowane NIE.

Zacznijmy jednak od tego, co prawdą jest – faktycznie, po kastracji zmienia się gospodarka hormonalna, i faktycznie – może to w pewien sposób predysponować do przybierania na wadze. Ale, ale, hola!

Moi drodzy, to czy Wasz pies po zabiegu utyje jest zależne od Was.
To WY wkładacie psu jedzenie do miski. To WY decydujecie, co w tej misce się znajdzie, w jakiej ilości i jak często.
To WY organizujecie czas swojemu psu. To WY chodzicie z nim (a przynajmniej mam nadzieję, że chodzicie) na spacery i WY sprawiacie, że wyglądają tak, a nie inaczej.

I – wybaczcie mi bezpośredniość – to jest Wasza wina i odpowiedzialność, że Wasz pies jest gruby.

Tak, wiem, o czym mówię.

Przypominam, że wykastrowany był nasz Bohunek – i nie wiem czy pamiętacie, że oprócz tego miał spondylozę (która nie sprzyja długiemu bieganiu jak się domyślacie) i niedoczynność tarczycy? Tak tak, tę niedoczynność, na którą tak chętnie zwala się wine za psią (i ludzką) otyłość. Przypominam, że wykastrowana jest również nasza Brombi – Brombi mająca bardzo ciężką dysplazję.
I wiecie co? Ani jedno, ani drugie NIGDY nie było grube. Wiecej: nigdy żadne z nich nie miało nadwagi. Zawsze były i są szczupłe..

Dlaczego? Bo czuliśmy się i nadal czujemy się za to, jak funkcjonują nasze psy odpowiedzialni. Bo karmimy wysokobiałkową karmą, która nie wypycha psa węglowodanami, a dostarcza mu energię, dawkę jest łatwo regulować i wagę utrzymać. Bo chodzimy na spacery na miarę naszych psów i dbamy o to, by miały ruch. Bo zwracamy uwagę na to, jak wyglądają nasze psy i gdy tylko czujemy, że któremuś coś przybyło, to reagujemy.

Moi drodzy, jeśli wiec pytacie, czy Wasz pies po kastracji utyje… to odpowiedź jest zawsze ta sama i bardzo prosta. To zależy OD WAS. To Wy podejmiecie decyzję (chocby i była nieświadoma i wynikała z braku decyzji o pilnowaniu wagi) w jakiej kondycji będzie Wasz pies. Nie mówcie więc i nie wierzcie nikomu, kto mówi, że kastracja sprawiła, że ich pies jest otyły. To nieprawda. To tylko łatwy sposób na przeniesienie odpowiedzialności.

Komentarze