fbpx

Zastanawiasz się, co robić z psem w domu, gdy wyjście na długi, rozwijający spacer nie wchodzi w grę? Pewnie tak! U mnie chociażby teraz wieje tak mocno, że ciężko utrzymać się na nogach – to doskonały moment na zaangażowanie psa w zabawy w 4 ścianach. Podpowiem Ci dzisiaj, co możecie wspólnie z psem robić w domu.

1. Zabawy węchowe

To świetny sposób na spędzenie czasu w domu. Takie zabawy nie tylko zajmują czas, ale również rozwijają. Węszenie to naturalna potrzeba psa, którą na co dzień realizuje głównie na spacerach w nowe miejsca – gdy musicie (lub chcecie) zostać w domu również można mu jej realizację zapewnić. Dodatkową korzyścią wynikającą z węszenia jest redukowanie stresu. Jak możecie się bawić węchowo?

 • przysmaki w kocu (albo innym kawałku materiału) – rozrzuć trochę psich przysmaków równomiernie na rozłożonym kocu, a potem go poskładaj – małymi fragmentami, tak, aby w jednej zakładce było tylko kilka smaczków, potem składając kilka zakładek razem – zadbaj o to, by choć jedna zakładka była „otwarta” – czyli by dało się do smaczków w niej dość łatwo dostać. Pokaż psu tę najłatwiejszą zakładkę i zachęć go do szukania pozostałych.
 • przysmaki w ażurce – to fajna alternatywa dla pierwszej zabawy, będziesz jednak potrzebować do niej piłki-ażurki. Potnij na kwadraciki wielkości ok. 10x10cm starą poszewkę (albo jakikolwiek inny, niezbyt gruby materiał). Na każdym kwadraciku połóż kilka smaczków i dokładnie go poskładaj. Powstałe pakiety smaczków poupychaj w piłce i daj ją psu – przy pierwszej tego typu zabawie zapewne będziesz musiał jeden pakiet zostawić łatwy do otwarcia, aby Twój pies załapał o co chodzi. To fajny sposób również na kreatywne podawanie kolacji – Śledzie mają zabawę na jakieś 20-30 minut. Pamiętaj, by ta zabawa odbywała się pod Twoim nadzorem – aby pies przypadkiem nie zjadł całego pakietu z materiałem włącznie.
 • ścieżka ze smaczków – prosta, ale jakże satysfakcjonująca zabawa. Ułóż w domu ścieżkę ze smaczków – na początku będą one musiały być blisko siebie, potem – możesz zostawiać między nimi coraz większe przerwy. Pamiętaj, aby smaczki były gęściej np. na zakrętach. Możesz wykorzystać domowe sprzęty układając np. slalom pomiędzy nogami stołu czy krzesła.
 • smaczki w pudełku – wypełnij pudełko skrawkami materiału, plastikowymi klockami albo tutkami po papierze toaletowym i wsyp miedzy nie smaczki. To fajna, prosta zabawa, którą możesz wykorzystać praktycznie bezkosztowo! Pamiętaj, że tu również ważny jest Twój nadzór – aby w ferworze węszenia pies nie połknął np. tkaniny.
 • mata węchowa – jeśli ją masz, to jest to świetny sposób na niuchanie smaczków – ale to już na pewno wiesz! Matę możesz zrobić samodzielnie albo kupić – w sieci znajdziesz zarówno duży wybór gotowych mat, jak i tutoriali, jak zrobić ją samodzielnie

 

2. Zabawa szarpakiem

Zabawy w szarpanie to sposób, na spełnienie potrzeb psa i uwolnienie jego naturalnych instynktów. Pamiętaj jednak, że aby taka zabawa była dobra, musi opierać się na kilku zasadach tak, aby nie nakręcała niepotrzebnych lub zbyt silnych emocji, a jednocześnie była satysfakcjonująca dla obu stron.

 • aby szarpak był dla psa atrakcyjny, nie może być on zabawką walającą się po domu i stale dostępną – powinieneś go wyciągać tylko w sytuacji, gdy planujecie wspólną zabawę i tylko do wspólnej zabawy powinien służyć
 • jeśli chcesz bawić się z psem szarpakiem w domu zadbaj o odpowiednią ilość miejsca i bezpieczne podłoże, na którym pies nie będzie się ślizgał – jeżeli bawisz się ze szczeniakiem, dostosuj siłę do jego możliwości; najbezpieczniejsze jest ciąganie szarpaka w poziomie, stałymi ruchami oraz kręcenie nim ósemek;
 • zabawa jest fajna tylko wtedy, gdy jest symetryczna – czyli raz wygrywasz (=zdobywasz szarpak) Ty, a raz Twój pies; każda inna opcja jest niekorzystna – gdy będziesz wygrywał zbyt często (lub zawsze) pies uzna, że zabawa nie ma sensu, bo jesteś dla niego zbyt silny, jeśli będziesz dawał Twojemu psu zdobywać szarpak za często – wręcz przeciwnie, że żaden z Ciebie przeciwnik i zabawa raczej bezsensowna;
 • zabawa zaczyna się i kończy z Twojej inicjatywy – oznacza to, że powinieneś nauczyć Twojego psa komendy kończącej (i to kończącej nie tylko zabawę szarpakiem, ale również inne aktywności/naukę)

 

3. Nauka sztuczek

To fajny sposób na nudę, a jednocześnie rozwijające ćwiczenie dla Was obojga. Wybierz metodę, która jest dla Ciebie i Twojego psa najbardziej atrakcyjna i skuteczna – może to być szkolenie z pomocą klikera czy choćby metoda Do-As-I-Do (btw – chcielibyście, bym Wam więcej o niej opowiedziała?). Pamiętaj, że aby szkolenie było skuteczne i przyjemne MUSI być prowadzone metodami pozytywnymi – zaczynając od Twojego nastawienia i cierpliwości, aż do stosowanej metody. Najlepiej uczcie się małymi krokami i stopniowo, stosując krótkie i zróżnicowane sesje nauki, w trakcie których pies nie będzie się nudził, a jednocześnie nie zaserwujecie mu zbyt wielu bodźców. Jakich 10 prostych sztuczek możesz nauczyć psa?

 • podstawowe komendy – siad, waruj, zostań
 • przybij piątkę/daj łapę
 • zdechł pies
 • obróć się
 • czołgaj się
 • daj głos
 • slalom między nogami
 • cofanie się
 • podaj przedmiot
 • samokontrola (nie przyjmowanie pokarmu)

 

4. Gryzaki

Dobrym sposobem na nudę są różnego rodzaju gryzaki dla psów. Dają wiele korzyści – masują dziąsła, czyszczą zęby (choć nie wszystkie), uspokajają (zaspokajając naturalną psią potrzebę gryzienia i żucia) i zajmują czas. Pamiętaj jednak, że aby gryzaki przynosiły psu korzyść powinieneś stosować się do kilku prostych zasad.

 • jeśli wybierasz naturalne gryzaki, decyduj się wyłącznie na te, które są suszone i pozbawione konserwantów czy sztucznych barwników – gryzaki wędzone nie są dla psa zdrowe;
 • nie dawaj psu „kości” ze skóry – na pewno wiesz o czym mówię, mam na myśli te takie plecione kostki – są bardzo niezdrowe!
 • decydując się na rozmiar i rodzaj gryzaka – wybierz ten większy, bo będzie dla Twojego psa bezpieczniejszy – zmniejszy szansę np. połknięcia w całości;
 • jeżeli podajesz psu kości – pamiętaj, muszą to być kości surowe lub suszone w niskiej temperaturze – obróbka termiczna sprawia, że kości mogą rozdzielać się na długie, ostre kawałki i stanowić niebezpieczeństwo dla psa;
 • podawaj gryzaki wyłącznie pod kontrolą
Komentarze