fbpx

Pytaliście mnie o ten temat kilka razy w ciągu ostatnich dni – i wcale się nie dziwię, że to robicie, bo sama jestem zaintrygowana (ale wiecie, nie tak przyjemnie zaciekawiona, tylko raczej „wtf?”) całą sprawą. Postanowiłam poszukać odpowiedzi dla Was i dla siebie u osoby, która zna się na rzeczy. Na temat proponowanych obostrzeń w hodowli ras brachycefalicznych porozmawiałam z moją koleżanką, Agnieszką Bagińską – hodowcą buldogów francuskich.

Śledziowa: W Holandii wchodzi właśnie postulowany od jakiegoś czasu zakaz hodowli niektórych ras psów – ras brachycefalicznych (mowa dokładnie rasach: pinczer małpi, boston terrier, buldog angielski, buldog francuski, gryfonik belgijski, gryfonik brukselski, barbantczyk, chin japoński, cavalier king charles spaniel, mops, pekińczyk, shih tzu). Skąd w ogóle taki pomysł?

Agnieszka: W Holandii nie wchodzi zakaz hodowli, ale zakaz rozmnażania 2 osobników krótkonosych. Proponują dolewkę krwi innych ras. Pomysł to skutek długoletnich (mających swój początek pod koniec lat 80) działań prozwierzęcych aktywistów. Mają od 2 lat swoich ludzi w rasie, swoje media, swoich pseudohodowców. Po rasach brachycefalicznych biorą się za rasy miniaturowe i molosy, a to jeszcze nie koniec – domagają się całkowitego zakazu wystaw jak i hodowli (i nie dotyczy to jedynie psów).

Dzięki za doprecyzowanie. Czyli hodować kundelki tak, hodować czyste rasy nie.
No ale dobrze – czy u tych ras faktycznie występują problemy z oddychaniem? Z czego one wynikają?

BOAS (tłumaczeń tego akronimu jest kilka – np. syndrom oddechowy ras krótkoczaszkowych; polega on na obturacji, czyli zmniejszeniu światła dróg oddechowych, przez co pies ma trudności z oddychaniem) występuje naczęściej u buldogów francuskich, mopsow i buldogów angielskich. Długość pyska nie na znaczenia (na nieprawidłowości prowadzące do wystąpienia tego problemu składają się zbyt wąskie nozdrza, zbyt długie podniebienie miękkie, niedorozwój tchawicy, małżowiny nosowo-gardłowe i wynicowane kieszonki krtaniowe). Standard buldoga francuskiego mówi o otwartych nozdrzach i do takich w hodowli dążymy. Problemem rasy jest przerost podniebienia miękkiego i czasami zwężenie tchawicy (ten problem istnieje także u boston terrierów).

Czy długość kufy ma wpływ na te problemy z oddychaniem?

Długość kufy nic nie zmieni. Jako hodowcy znamy osobniki z dłuższą kufą, u których występuje BOAS. W ostatnich latach trwają badania nad BOAS w Kennel Club (UK) przy współpracy z Uniwersytetem w Cambridge, dzięki którym powstała 4 stopniowa skala występowania BOAS. Jest to bardzo pomocne dla nas hodowców, by prowadzić odpowiednia selekcje hodowlaną i nie łączyć ze sobą chorych osobników.
Test na BOAS jest mało skomplikowany i jest w stanie go przeprowadzić każdy weterynarz mający pojęcie o rasach brachycefalicznych posiadający w swoim gabinecie EKG. W Polsce na ten moment nie mamy weterynarzy certyfikowanych, mimo to niektórzy z nich próbują według ścisłych wytycznych z Cambridge wykonać testy.

Jak sądzisz, jakie będą skutki tych ograniczeń, które wprowadza Holandia? Czy faktycznie przyczynią się do poprawy zdrowia ras, które obejmują?

Na działania holenderskiego rzadu nie ma zgody FCI i Klubów Ras na całym świecie (list otwarty prezydenta FCI dr Thomasa Jakkela -> link). Dolanie krwi innych ras nie zmniejszy problemu z oddychaniem, za to zdewastuje starożytne rasy które istnieją i żyją od tysiącleci. W Holandii i innych krajach powstały osobniki krzyżowe, których długowieczność nie jest dłuższa, problemy dla rasy nie zostały wyeliminowane, są właściwie te same lub doszły inne dzięki dolewce krwi. Takowe działania nie maja sensu i nie służą żadnej rasie, tylko pseudohodowlom, w których nadal można byłoby rozmnażać bez ograniczeń.

Czy można coś zrobić, aby wesprzeć Was – środowisko hodowców – w walce o zniesienie tego zakazu?

Tak, szerzyć świadomość i co niosą za sobą organizacje pro zwierzęce. Na ten moment trwa walka z aktywistami. Powstała grupa na FB Brachy Union, jest także petycja, która na ten moment podpisało już ponad 5000 osób i do której podpisania zapraszam.

link do petycji -> klik klik

fot. Agnieszka Bagińska

Na zdjęciach w tym artykule widzicie jedną z suczek Agnieszki – nie tylko w pełni zdrową i aktywną, ale również utytułowaną i docenianą na wystawach.

Do poczytania:

RESPIRATORY FUNCTION GRADINGSCHEME ASSESSMENT PROTOCOL FOR ASSESSORS

University of Cambridge – About BOAS

Impact of Facial Conformation on Canine Health: Brachycephalic Obstructive Airway Syndrome

Komentarze